Nowy rozkład lotów z Bydgoszczy. Ze Szwederowa polecimy do Dubaju, ale z haczykiem

Biznes Region
Styl Życia
#
Fot. Port Lotniczy w Bydgoszczy

W lotnictwie rozpoczął się sezon zimowy, co oznacza zmianę rozkładów w portach lotniczych. Podróżujący z bydgoskiego lotniska mogą liczyć na więcej lotów do Anglii. Wzmożona liczba rejsów realizowanych ze Szwederowa jest zaplanowana także na okres świąteczno-noworoczny.

 

Mniej kierunków

Zmiana czasu z letniego na zimowy w lotnictwie oznacza modyfikację siatki połączeń. Loty do innych stref czasowych bez takiego rozwiązania byłyby zbyt uciążliwe dla podróżujących. Nowy rozkład rejsów nie ominął także jedynego w naszym regionie portu lotniczego. W przypadku bydgoskiego lotniska sezon zimowy oznacza brak lotów do kurortów. Dla przykładu w okresie letnim pasażerowie mogli liczyć na rejsy na greckie wyspy - Kretę i Rodos, do bułgarskiego Burgas oraz do tureckiej Antalyi.

Zimą regularne loty z i do Bydgoszczy wykonuje trzech przewoźników - Ryanair, LOT oraz Wizz Air. Obecnie ze Szwederowa dolecimy do Warszawy, Londynu - Stansted i Luton, Birmingham, Bristolu oraz Dublina. Sezon zimowy w lotnictwie zawsze trwa do ostatniej soboty marca - w tym przypadku będzie to 30 marca 2024, a więc Wielka Sobota.

 

Sporo lotów na Wyspy

Najwięcej lotów z Bydgoszczy realizuje Ryanair. Irlandzki przewoźnik zabiera pasażerów ze Szwederowa, aż 14 razy w tygodniu. Cztery rejsy w ramach nowego rozkładu to loty do Birmingham. Podróżni do drugiego największego miasta w Wielkiej Brytanii polecą we wtorki, środy, piątki i niedziele. Do tej pory były to trzy loty tygodniowo.

Łącznie sześć wylotów w tygodniu zaplanowano do Londynu. W poniedziałki i soboty polecimy na Luton, zaś na Stansted w poniedziałki, piątki, soboty i niedziele. Po dwa razy w tygodniu będzie można wybrać się do Bristolu (poniedziałki i soboty) oraz do Dublina (czwartki i niedziele). Loty do Luton dwa raz w tygodniu - w poniedziałek i piątki oferuje Wizz Air.

 

Z Bydgoszczy do Dubaju, ale z haczykiem

Polskie Linie Lotnicze LOT sześć razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki, piątki i niedziele oferują rejsy z Bydgoszczy na warszawskie Okęcie. Dzięki temu pasażerowie mogą na jednej rezerwacji dolecieć do popularnych miast, wszystko to za sprawą połączeń HUB-owych zawierających przesiadki. Wśród propozycji PLL LOT znalazły się wyloty m.in. do Wenecji, Paryża i Barcelony, ale też dalsze, jak np. do Dubaju.

Minusem niektórych połączeń jest konieczność nocowania w Warszawie. Znaleźć można jednak takie, gdzie czas oczekiwania na lot to zaledwie kilka godzin. Przykładowo wylot na weekend do Paryża. W piątek, 3 listopada o 15:05 z Bydgoszczy lecimy na Okęcie, gdzie lądujemy o 15:55. Następnie o 20:15 startuje samolot do Paryża i na lotnisku Charlesa De Gaulla jest o 22:45. Lot w tym kierunku to koszt 1417,46 zł. Powrót w poniedziałek byłby możliwy samolotami, które wylatują o 7:05 oraz 10:50 z Paryża, gdyż rejs z Okęcia na Szwederowo przewidziany jest na 13:40. W przypadku wylotu o 10:50 ze stolicy Francji mamy 35 minut przerwy. Cena  powrotu to 1293,04 zł.

 

Dobre wieści na Boże Narodzenie

Okres świąteczno-noworoczny zawsze oznacza wzmożony ruch - zwłaszcza, gdy mowa trasach do miejsc, dokąd wyemigrowało wielu Polaków. Ryanair uruchomił dodatkowe rotacje na dwóch kierunkach - Londyn Stansted oraz Dublin. Do Anglii dodatkowe loty będą miały miejsce: 21 grudnia, 28 grudnia oraz 4 stycznia, zaś do Dublina - 19 grudnia, 20 grudnia, 26 grudnia, 27 grudnia, 2 stycznia i 3 stycznia.


Jak nie z Bydgoszczy, to skąd?

Port lotniczy w Bydgoszczy obsłużył w 2022 roku 247 008 osób. Loty pasażerskie realizowane z lotniska w Szwederowie realizowane są od 2004 roku. Dla porównania przed pandemią było to 413 472 pasażerów. Mieszkańcy naszego regionu, którzy chcą udać się bezpośrednim połączeniem do innych państw niż Anglia i Irlandia mogą skorzystać z lotnisk zlokalizowanych w sąsiednich województwach.

Największym lotniskiem w kraju jest warszawskie Okęcie, z którego można dolecieć m.in. do Chin, USA, Izraela, Tajlandii oraz Indii. Centrum Bydgoszczy z Lotniskiem Chopina dzieli 311 km, a podróż zajmie 3 godziny 8 minut, zaś dojazd z centrum Torunia na Okęcie to 2 godziny 34 minuty i 263 km. W województwie mazowieckim działają też inne porty lotnicze: w Modlinie i Radomiu. Z Modlina dolecimy np. na Teneryfę oraz do Ammanu. Z Radomia można polecieć do Paryża, Rzymu, Taby, Sharm El-Sheik i Larnaka.

Ważnym kierunkiem, z którego mieszkańcy regionu udają się na dalsze podróże jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Z lotniska można dolecieć do wielu państw Europy, w tym do wszystkich krajów skandynawskich. Skąd jeszcze można polecieć w okolicach Kujaw i Pomorza? Poza wspomnianymi lotniskami porty lotnicze działają też w Poznaniu, Łodzi i Olszynie.\

 

Zestawienie dystansu i czasu podróży na porty lotnicze w sąsiedztwie kujawsko-pomorskiego:

  • Lotnisko Chopina w Warszawie - z Bydgoszczy: 3h 8 min., 311 km - z Torunia: 2h 34 min., 263 km
     
  • Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin - z Bydgoszczy: 3h 15 min., 256 km - z Torunia: 2h 44 min., 208 km
     
  • Lotnisko Warszawa-Radom - z Bydgoszczy: 4h 2 min., 366 km - z Torunia: 3h 32 min., 318 km
     
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy - z Bydgoszczy: 1h 55 min., 173 km - z Torunia: 1h 51 min., 174 km
     
  • Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego - z Bydgoszczy: 1h 52 min., 150 km - z Torunia: 2h 27 min., 199 km 
     
  • Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta - z Bydgoszczy: 2h 42 min., 250 km - z Torunia: 2h 11 min., 201 km 
     
  • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - z Bydgoszczy: 3h 51 min., 256 km, z Torunia: 3h 12 min., 196 km