Dla wielu z nich to moment, który zapamiętają na długo. Inni z kolei uczestniczyli w tej uroczystości już po raz kolejny w swoim życiu. Nowy prezydent Paweł Gulewski oraz radni kadencji 2024-2029 odebrali akty mianowania z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej.
Stabilna większość i merytoryczna opozycja
Emocje związane z wyborami samorządowymi jeszcze dobrze nie opadły, a jednak ci, których torunianie obdarzyli zaufaniem, już muszą zakasać rękawy do pracy. W czwartek (25.04) w sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu uroczyście wręczono zaświadczenia o wyborze prezydenta miasta oraz radnych IX kadencji Rady Miasta Torunia na lata 2024-29.
Swojego prezydenta oraz większość 15 z 25 rajców w RMT będzie miała Koalicja Obywatelska. To nowość, bowiem przez prawie całą poprzednią kadencję obowiązywało porozumienie programowe Wspólnego Torunia (prezydenta Michała Zaleskiego) z KO oraz PiS-em.
- Przed nami ogromne wyzwania i odpowiedzialność. Zdajemy sobie z tego w pełni sprawę. Mamy 15-osobowy klub, także świadomość ciężaru, który przed nami, jest duża. Mieliśmy program, mamy ten program i zamierzamy go po prostu realizować - mówi nam Michał Rzymyszkiewicz z KO.
Opozycja w RMT będzie liczyła 10 osób. Szóstkę przedstawicieli wprowadził PiS, z kolei czwórkę KWW Michała Zaleskiego. Optymizmem mogą napawać zapowiedzi reprezentantów obu formacji, którzy zapowiadają, że będą działali w sposób rzetelny i merytoryczny.
- Przede wszystkim praca, praca i jeszcze raz praca. Będziemy uważnie patrzeć na ręce, podjęte decyzje i projekty uchwał. Zamierzamy wsłuchiwać się w głos mieszkańców, którzy zgłaszają swoje uwagi oraz zastrzeżenia. Rolą opozycji jest przekazywanie propozycji służących dobru miasta oraz torunian - zapowiada Michał Jakubaszek z PiS.
Zupełnie nowa rzeczywistość czeka na dotychczasowego prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i jego najbliższych współpracowników wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza oraz przewodniczącego RMT Marcina Czyżniewskiego, którzy do tej pory piastowali najważniejsze funkcje w mieście, a teraz będą opozycyjnymi radnymi.
- Wracam do zadań radnego. Przypomnę, że w latach 1994-2002 byłem radnym Rady Miasta Torunia. To fascynujące zajęcie pokazujące jak można wpływać na miasto. Jeśli chodzi o naszą czwórkę, to będziemy aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Mamy duże doświadczenie związane z samorządem, to będzie nam pomagało. Najważniejsze jest dbanie o miasto i jego przyszłość. Chciałbym współpracować z innymi radnymi - mówi aktualny prezydent Torunia Michał Zaleski.
Pierwsze plany nowego prezydenta
Prezydent elekt Paweł Gulewski oraz RMT nowej kadencji złożą ślubowanie 7 maja podczas uroczystej sesji rady miasta w Ratuszu Staromiejskim. Swoją pracę świeżo wybrany prezydent Torunia rozpocznie od 8 maja. Jakie będą pierwsze decyzje samorządowca?
- Będzie ich na pewno bardzo dużo, natomiast przede wszystkim będę rozmawiał z panią skarbnik o poziomie wykonywania budżetu, bo wychodzimy z pierwszego kwartału, więc chciałbym poznać te podstawowe liczby. Jedno z pierwszych spotkań, które chcę zorganizować to z pracownikami Domu Pomocy Społecznej, bo często o tym wspomniałem i im obiecałem przed wyborami, że tam pojadę. Dla mnie to coś emblematycznego, żeby rozmawiać z ludźmi, którzy w ramach pomocy społecznej pracują bardzo ciężko, więc muszę być z nimi - powiedział Paweł Gulewski.
Nowy prezydent Torunia odniósł się też do większości w RMT. - Nie zapominajmy, że to żywy organizm, w którym nie panował automatyzm, lecz rozmowa. Trzeba dalej przekonywać. Większość to solidna zaliczka i wsparcie mojego środowiska, ale to nie zwalnia mnie od aktywności - opowiada prezydent elekt.
11 debiutantów i 8 kobiet
W składzie nowej RMT znajdzie się 11 debiutantów, a będą to: Anna Szytniewska, Piotr Drążek, Agnieszka Wasita, Edyta Macieja-Morzych, Magdalena Cynk-Mikołajewska, Michał Gazda, Karolina Krajewska, Aneta Wierzbowska, Maciej Koziołocki, Dominika Walichniewicz i Marek Krupecki (zastąpi Pawła Gulewskiego). Świeżość do RMT wniosą też panie, których będzie aż 8. W minionej kadencji mandaty radnych piastowało 6 kobiet.
Jedną z debiutantek jest Edyta Macieja-Morzuch, która posiada spore doświadczenie z pracy w samorządzie.
- Na wskazówki chyba nie liczyłam, bo znam prace samorządu i sesji od strony sejmiku województwa. Pracując w Urzędzie Marszałkowskim, zawsze miałam możliwość obserwacji. - podkreśla Edyta Macieja-Morzuch - Nie pytałam kolegów o rady, ale zapewne takie się pojawią. Pewnie będę bazować na intuicji oraz doświadczeniu. Patrząc po radnych ze wszystkich klubów, wydaje mi się, że to będzie dobra rada i dobra współpraca.
Pierwszą - uroczystą sesję RMT otworzy jako najstarszy z radnych Jan Ząbik. Poważnym kandydatem na przewodniczącego jest Łukasz Walkusz z rządzącej KO, który osiągnął najlepszy wynik w całym Toruniu (4840 głosów), a do tej pory był wiceprzewodniczącym. Co ciekawe, KO zapowiada, że każdy z klubów będzie miał swojego wiceprzewodniczącego.
Skład RMT w kadencji 2024-2029:
- Koalicja Obywatelska:
- Anna Szytniewska (debiut)
- Piotr Drążek (debiut)
- Bartłomiej Jóźwiak
- Piotr Lenkiewicz
- Marek Krupecki (za Pawła Gulewskiego) (debiut)
- Magdalena Cynk-Mikołajewska (debiut)
- Michał Wojtczak
- Michał Rzymyszkiewicz
- Edyta Macieja-Morzuch (debiut)
- Aneta Wierzbowska (debiut)
- Karolina Krajewska (debiut)
- Dominika Walichniewicz (debiut)
- Łukasz Walkusz
- Agnieszka Wasita (debiut)
- Jakub Hartwich
- Prawo i Sprawiedliwość:
- Adrian Mól
- Wojciech Klabun
- Michał Jakubaszek
- Katarzyna Chłopecka
- Michał Gazda (debiut)
- Maciej Koziołowski (debiut)
- KWW Michała Zaleskiego:
- Michał Zaleski
- Zbigniew Fiderewicz
- Jan Ząbik
- Marcin Czyżniewski