Duży wzrost procentowy liczby ofert dla pracowników fizycznych, ogromna aktywność poszukujących zatrudnienia, wyraźny powrót do pracy stacjonarnej. Rynek pracy w Polsce zmienia się, a zmiany są bardzo ciekawe i niekoniecznie prognozowane. Raport przygotował serwis Pracuj.pl – oparty na analizie realnego ruchu związanego z ogłoszeniami dotyczącymi ofert pracy.
Autorzy raportu „Rynek Pracy Specjalistów” podkreślają, że ostatni rok to stabilizacja liczby ofert przy znacznie wyższej – a nawet rekordowej – aktywności kandydatów, składających bardzo dużo aplikacji. Wzrost rok do roku to aż 15 proc.! Ile opublikowano ogłoszeń pracodawców w serwisie Pracuj.pl? 773 tys. , a więc „grupa badawcza” jest wyjątkowo szeroka.
Najpopularniejszą specjalizacją była oczywiście „sprzedaż” (19 proc.) – i nie budzi to specjalnego zdziwienia u nikogo, kto otarł się o realia naszego rynku pracy. To identyczna sytuacja, jak w ubiegłym roku, Na drugie miejsce wskoczyła jednak „praca fizyczna” z dużym wzrostem (17 proc., rok wcześniej – 11 proc.). na trzecim ulokowała się branża IT. I tu mamy sytuację odwrotną, to spadek z 13 do 9 proc.
- Rok 2024 to okres stabilizacji na rynku pracy. Obecna sytuacja jest sygnałem dojrzewania rynku – w organizacjach wyraźnie widać dążenie do efektywnego zarządzania talentami, a wśród pracowników aktywne poszukiwanie optymalnych warunków zatrudnienia. W mijającym roku liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 2023 roku. W grudniu jednak zanotowaliśmy wzrost, co daje podstawy do optymistycznego spojrzenia na nadchodzące miesiące – mówi, komentując raport, Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Grupy Pracuj.
Raport „Rynek Pracy Specjalistów” to również dane dotyczące aktywności rekrutacyjnej firm z różnych branż. Okazuje się, że najbardziej aktywnie rekrutowały firmy z sektora handlu detalicznego – 10 proc. ofert. I nie jest to zaskoczenie. Jak czytamy w raporcie „bankowość, finanse i pokrewne obszary zawodowe uplasowały się na drugim miejscu z wynikiem 9 proc, pozostając jednym z kluczowych motorów rynku pracy. Produkcja FMCG i dóbr użytkowych utrzymała swój udział na poziomie 7 proc., zajmując trzecie miejsce w zestawieniu.”
Zaskakujące może być to, że branża IT uplasowała się poza pierwszą piątką, generując 5 proc. ofert. Przy czym Pracuj.pl zastrzega, że rekrutacje IT były w dużej mierze prowadzone nie tylko przez firmy technologiczne, ale także przez organizacje spoza tej branży, które inwestują w rozwój technologiczny.
Równie zaskakujące są dane dotyczące pracy zdalnej, choć wciąż mamy oczywiście dużą różnorodność ofert, jeśli chodzi o modele pracy.
- Widzimy, że na znaczeniu zyskuje praca stacjonarna – możliwość pracy w takim modelu pojawiła się w aż 64 proc. wszystkich ofert opublikowanych w serwisie. Z pewnością wynika to z okresu zmian i testowania przez pracodawców nowych rozwiązań w kontekście pracy z siedziby firmy. Praca w pełni zdalna, która kilka lat temu była jednym z dominujących trendów, w ostatnich miesiącach pojawiła się jako możliwa opcja już tylko w 8 proc. ogłoszeń. Może to wynikać z potrzeby większej integracji zespołów i budowania relacji interpersonalnych w organizacjach, co przekłada się na zaangażowanie i efektywność pracowników. – komentują autorzy raportu.
Cały raport można ściągnąć TUTAJ.