Nowe trendy, a jakby stare. Ciekawy raport Pracuj.pl o polskim rynku zatrudnienia w 2024 roku. Parę zmian może zaskoczyć

Puls Dnia
Biznes Region
Autor
praca
Fot. 123rf

Duży wzrost procentowy liczby ofert dla pracowników fizycznych, ogromna aktywność poszukujących zatrudnienia, wyraźny powrót do pracy stacjonarnej. Rynek pracy w Polsce zmienia się, a zmiany są bardzo ciekawe i niekoniecznie prognozowane. Raport przygotował serwis Pracuj.pl – oparty na analizie realnego ruchu związanego z ogłoszeniami dotyczącymi ofert pracy.

Autorzy raportu „Rynek Pracy Specjalistów” podkreślają, że ostatni rok to stabilizacja liczby ofert przy znacznie wyższej – a nawet rekordowej – aktywności kandydatów, składających bardzo dużo aplikacji. Wzrost rok do roku to aż 15 proc.! Ile opublikowano ogłoszeń pracodawców w serwisie Pracuj.pl? 773 tys. , a więc „grupa badawcza” jest wyjątkowo szeroka.

Najpopularniejszą specjalizacją była oczywiście „sprzedaż” (19 proc.) – i nie budzi to specjalnego zdziwienia u nikogo, kto otarł się o realia naszego rynku pracy. To identyczna sytuacja, jak w ubiegłym roku, Na drugie miejsce wskoczyła jednak „praca fizyczna” z dużym wzrostem (17 proc., rok wcześniej – 11 proc.). na trzecim ulokowała się branża IT. I tu mamy sytuację odwrotną, to spadek z 13 do 9 proc.

 

 

- Rok 2024 to okres stabilizacji na rynku pracy. Obecna sytuacja jest sygnałem dojrzewania rynku – w organizacjach wyraźnie widać  dążenie do efektywnego zarządzania talentami, a wśród pracowników aktywne poszukiwanie optymalnych warunków zatrudnienia. W mijającym roku liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 2023 roku. W grudniu jednak zanotowaliśmy wzrost, co daje podstawy do optymistycznego spojrzenia na nadchodzące miesiące – mówi, komentując raport, Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Grupy Pracuj.

Raport „Rynek Pracy Specjalistów” to również dane dotyczące aktywności rekrutacyjnej firm z różnych branż. Okazuje się, że najbardziej aktywnie rekrutowały firmy z sektora handlu detalicznego – 10 proc. ofert. I nie jest to zaskoczenie. Jak czytamy w raporcie „bankowość, finanse i pokrewne obszary zawodowe uplasowały się na drugim miejscu z wynikiem 9 proc, pozostając jednym z kluczowych motorów rynku pracy. Produkcja FMCG i dóbr użytkowych utrzymała swój udział na poziomie 7 proc., zajmując trzecie miejsce w zestawieniu.”

Zaskakujące może być to, że branża IT uplasowała się poza pierwszą piątką, generując 5 proc. ofert. Przy czym Pracuj.pl zastrzega, że  rekrutacje IT były w dużej mierze prowadzone nie tylko przez firmy technologiczne, ale także przez organizacje spoza tej branży, które inwestują w rozwój technologiczny.

 

 

Równie zaskakujące są dane dotyczące pracy zdalnej, choć wciąż mamy oczywiście dużą różnorodność ofert, jeśli chodzi o modele pracy.

- Widzimy, że na znaczeniu zyskuje praca stacjonarna – możliwość pracy w takim modelu pojawiła się w aż 64 proc. wszystkich ofert opublikowanych w serwisie. Z pewnością wynika to z okresu zmian i testowania przez pracodawców nowych rozwiązań w kontekście pracy z siedziby firmy. Praca w pełni zdalna, która kilka lat temu była jednym z dominujących trendów, w ostatnich miesiącach pojawiła się jako możliwa opcja już tylko w 8 proc. ogłoszeń. Może to wynikać z potrzeby większej integracji zespołów i budowania relacji interpersonalnych w organizacjach, co przekłada się na zaangażowanie i efektywność pracowników. – komentują autorzy raportu.

 

Cały raport można ściągnąć TUTAJ.