Samorząd województwa ogłosił przetarg na obsługę nowych linii kolejowych w kierunku z Brodnicy do Rypina i Laskowic Pomorskich do Wierzchucina. Od grudnia przyszłego roku na tych trasach będzie kursować co najmniej 6 par nowoczesnych pociągów, które dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Konsekwentnie przywracamy regionalne połączenia kolejowe. Do Rypina, regularne kursowanie pociągów osobowych, wróci po 25 latach przerwy. Cieszę się, że z naszej oferty już za kilkanaście miesięcy skorzystają również pasażerowie podróżujący do Wierzchucina. Z każdym rokiem siatka regionalnych połączeń kolejowych staje się coraz gęstsza - podkreśla marszałek Piotr Całbecki (cytat za Biurem Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu).
Przejazd za złotówkę
Po uruchomieniu obu linii, pasażerowie będą mogli skorzystać ze specjalnej zniżki. Przez miesiąc cena przejazdu wyniesie złotówkę (od 13 grudnia 2026 roku do 17 stycznia 2027 roku). Natomiast osoby po 65 roku życia zapłacą stałą cenę w wysokości 4 złotych.
Uruchomienie linii na trasie Brodnica - Rypin, wiąże się także z gruntownym remontem stacji kolejowej w Rypinie. Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu: "Inwestycja umożliwi przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Dodatkowo powstanie nowy przystanek kolejowy Brodnica Południowa - w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy 18 Stycznia".
Na linii kolejowej nr 33 (Brodnica - Rypin) będzie jeździło od 6 do 12 par pociągów, a na linii Laskowice Pomorskie – Wierzchucin (linia nr 208) od 6 do 8 par.
Według danych Urzędu Marszałkowskiego dopłaty do połączeń regionalnych w 2025 roku wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie zawarte są też koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.
Do Ciechocinka pociągiem już w grudniu
Przywrócenie po latach połączenia kolejowego do Ciechocinka to jeden z priorytetów województwa. W marcu br. podpisano umowę wartą ok. 46,5 mln zł na remont linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka. Inwestycję zrealizuje należąca do grupy PKP PLK spółka Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe z Gdańska. - Wykonawca ma osiem miesięcy na przeprowadzenie robót. Są one objęte niskim ryzykiem, linia jest nieużywana i myślę, że w grudniu będzie można inaugurować przejazdy – twierdził Piotr Wyborski, prezes grupy PKP PLK.
Oprócz remontu newralgicznego odcinka torów, swój dawny blask odzyska także dworzec w CiechocinkuNa tym dobre newsy się nie kończą. - Wkrótce zabierzemy się za pracę – mówił w marcu br. minister Dariusz Klimczak.
- 150-lecie uzdrowiska w Inowrocławiu
- Piernikowy biznes w Toruniu. Korzenne ciastka można upiec niemal wszędzie
- Do 2050 roku co trzeci obywatel Polski będzie seniorem
W artykule wykorzystano informacje Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu