NIK chce zweryfikować prawidłowość w oznakowaniu dróg w miejscach szczególnie niebezpiecznych. O informacje proszą też GDDKiA i samorządy

Region Raport
Styl Życia
x
Fot. 123rf

Okazji do zapłaceniu mandatu przez kierowców jest bardzo wiele. Zbyt szybka jazda, rozmowa przez telefon, brak fotelika dla dziecka czy niezapięte pasy - z tym nie ma co dyskutować. Co jednak w przypadku, gdy uważamy, że znaki są ustawione niewłaściwie? Między innymi tym problemem chce się zająć Najwyższa Izba Kontroli.

Na stronie internetowej NIK zamieściła ankietę, która ma pozwolić na zweryfikowanie prawidłowości oznakowania dróg w miejscach szczególnie niebezpiecznych. To z kolei ma doprowadzić do zmian w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

- Bardzo liczymy na Państwa pomoc i prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety - czytamy na www.nik.gov.pl. - Ma ona na celu zbadanie opinii o jakości oznakowania polskich dróg oraz zebranie informacji, które pomogą we wskazaniu miejsc, gdzie oznakowanie nie spełnia swoich funkcji, wprowadza w błąd lub nawet dezorientuje kierowców, np. zbyt dużą liczbą znaków drogowych na krótkim odcinku drogi. W drugiej części ankiety jest możliwość przesyłania zdjęć ilustrujących przykłady niewłaściwej organizacji ruchu.

Jednym z efektów kontroli mają być zmiany oznakowania dróg w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla użytkowników dróg, które wskażą ankietowani.


O zgłaszanie błędów w oznakowaniu dróg krajowych prosi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Internetowy formularz zgłoszeniowy na stronie drogi.gddkia.gov.pl umożliwia szybkie i proste przekazywanie opinii, sugestii i uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Wystarczy tylko wybrać konkretną drogę krajową, dokładnie określić lokalizacje i przekazać uwagę dotycząca np. ograniczeń prędkości. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane i brane pod uwagę podczas monitorowania stanu organizacji ruchu.


O informacje proszą też samorządy

- Informacje o nieprawidłowym oznakowaniu zbiera Miejski Zarząd Dróg - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD w Toruniu. - Można to zrobić za pomocą aplikacji "Dbam o Miasto" lub strony internetowej www.dbamomiasto.torun.pl.

Podobnie jest w Bydgoszczy. Tam służy do tego aplikacja "Dbam o Bydgoszcz" i strona internetowa www.dbamy.bydgoszcz.pl.


Oznakowanie dróg wymaga przeglądu

O tym, że istnieje konieczność weryfikacji, pokazał pilotażowy przegląd oznakowania w kujawsko-pomorskim kilka lat temu w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. Przeprowadzili go przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Skontrolowano wtedy 260 km dróg. Wynikiem było blisko 500 rekomendacji dotyczących zamian oznakowania, m.in. ustawienia nowych znaków, zmniejszenia ich liczby i poprawy widoczności.