W naszym województwie nie brakuje nietypowych wydarzeń, które robią furorę i budzą ogromne zainteresowanie. Wśród pozycji w kalendarzu są m.in. święto latawca, mistrzostwa świata w udawaniu gry w piłkę i święto kapusty. Kujawy-Pomorze.info sprawdziły niektóre z nich.
Latawce polecą wysoko
Przegląd nietypowych wydarzeń warto rozpocząć od X Święta Latawca, które 28 września o 14:00 odbędzie się przy Barze Letnim w Gniewkowie. Celem imprezy jest propagowanie wspólnego, rodzinnego spędzania czasu, rozwijanie kreatywności, wyobraźni i aktywności fizycznej oraz integracja społeczności.
Zmagania przewidziano w kategoriach grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz dla pozostałych drużyn - rodzinnych, szkolnych, środowiskowych, instytucjonalnych i sołectw. Latawce muszą być wykonane i przystrojone własnoręcznie. Każda z ekip musi mieć minimum 3 osoby. Co będzie oceniane? Jury przyjrzy się elementom konstrukcyjnym. Obecnie trwają zapisy, których można dokonywać telefonicznie pod numerem 888 604 114.
To nie jedyna nietypowa impreza w Gniewkowie. 13 lipca odbyła się kolejna edycja Mistrzostw Świata w udaniu gry w piłkę. Udział w turnieju wzięły 24 zespoły z 7 województw. Zmagania padły łupem Unii Leszcze. Najważniejsza tu była zabawa i pokazanie, że piłka nożna jest dla każdego.
Spływy na byle czym
W naszym regionie regularnie odbywają się spływy na byle czym. Od lat tego typu wydarzenie ściągało rzesze śmiałków do Torunia, a dokładniej do położonego nad Drwęcą osiedla Kaszczorek, gdzie w ramach „Festiwalu Drwęcy” uczestnicy spływali w stronę ujścia rzeki do Wisły.
Nietypowy spływ odbył się 18 sierpnia w Golubiu-Dobrzyniu. Udział w zmaganiach wzięło 5 jednostek. Inwencja twórcza autorów nie znała granic. Na rzece licznie zgromadzona publiczność mogła ujrzeć np. UFO, bolid F1. Wydarzenie było częścią festiwalu „Drwęca Zachęca”.
Kulinarnie
Co roku na zakończenie lata w Brukach Unisławskich odbywa się Święto Kapusty. Do znajdującej się między Chełmnem a Unisławiem miejscowości zjeżdżają się rzesze miłośników tego warzywa. W ramach święta przygotowywane są liczne potrawy z kapustą w roli głównej. Oczywiście podstawowym punktem w tym menu są kapuśniak i bigos.
W ramach święta organizowane są konkurs kulinarny oraz test wiedzy o kapuście. Oprócz tego na licznych stanowiskach można zobaczyć pokazy lokalnych twórców ludowych oraz prezentacje dawnych metod szatkowania i kiszenia kapusty.
Podstawą na polskich stołach są ziemniaki. Stąd też w kilku punktach naszego województwa organizowane są wydarzenia z ziemniakami w roli głównej. Od 2007 roku w Minikowie podczas „Barwy lata Dary jesieni” wybierana jest najsmaczniejsza odmiana ziemniaka. Koło Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie 7 września zorganizowało „Święto pieczonego ziemniaka”. W ramach wydarzenia odbywają się degustacje, quizy i konkurencje zręcznościowe.