Sport na Kujawach i Pomorzu to nie tylko żużel, koszykówka oraz piłka nożna. Są także niszowe dyscypliny, w których ekipy z naszego regionu sięgają po liczne medale. Co to za sporty?
Kajak-polo
Kajak-polo to gra zespołowa z wykorzystaniem piłki. Gracze przemieszczają się na specjalnie skonstruowanych kajakach. W każdym zespole znajduje się dziesiątka zawodników, ośmiu z nich przebywa na wodzie, a tylko piątka gra, gdyż trójka czeka za linią bramkową. Mecz składa się z dwóch połów trwających po 10 minut.
Jedyne w regionie profesjonalne boisko do gry w kajak-polo znajduje się w Chełmży. Unikatowość obiektu polega na fakcie, iż w Polsce mamy tylko kilka takich miejsc. KST Włókniarz może się poszczycić medalami rangi Mistrzostw Polski w kategoriach juniorek i do lat 21 oraz organizacją imprez rangi mistrzostw kraju.
Speedrower
Speedrower to sport kolarski rozgrywany na ogrodzonych i zamkniętych torach. Zawodnicy rywalizują na rowerach pozbawionych hamulców oraz przerzutek. W wyścigu rywalizują cztery osoby, które mają do pokonania dystans czterech okrążeń. Obiekty mierzą od 60 do 90 metrów. Rywalizacja odbywa się zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.
Śmiało, można rzec, iż w speedrowerze nasz region jest potęgą. W tym sezonie Drużynowym Mistrzem Polski został TSŻ Schoenberger Toruń. Dla torunian tegoroczny tytuł jest drugim z rzędu i szóstym w historii klubu. Brąz w CS Superlidze zdobyła ekipa Autojazda Mustanga Żołędowo. Jest to pierwszy w historii klubu z gminy Osielsko medal w najwyższej klasie rozgrywkowej, chociaż żołędowianie od lat osiągali sukcesy w zmaganiach indywidualnych oraz w młodszych kategoriach wiekowych. Zmagania na zapleczu elity padły w tym roku łupem Drwęcy Kaszczorek, która wygrała CS 1. Ligę.
Ważnym ośrodkiem na speedrowerowej mapie Kujaw i Pomorza jest Bydgoszcz, chociaż dziś klubu z tego miasta próżno szukać w rozgrywkach ligowych, to w 2004 roku bydgoszczanie zostali Drużynowym Mistrzem Polski. Ponadto sięgnęli po dwa srebrne krążki i jeden brąz. Zawodnicy z Bydgoszczy po dziś dzień rywalizują na speedrowerowych torach korzystając z gościnności Autojazda Mustanga Żołędowo, a tor w Fordonie cały czas nadaje się do ścigania na najwyższym poziomie.
Co ciekawe, pochodząca z Żołędowa Zuzanna Klett mimo, że ma 16 lat, to do tej pory zdobyła 5 tytułów Indywidualnej Mistrzyni Polski Kobiet. Indywidualną Mistrzynią Europy Kobiet jest torunianka Fryderyka Wojciechowska.
Curling
Zespołowy sport precyzyjny, który jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W zmaganiach udział biorą dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Ich celem jest przemieszczenie kamieni do punktu zwanego „domem”. Punktacja jest zależna od liczby kamieni, które znajdują się najbliżej środka.
Każdy zespół składa się z otwierającego, drugiego, trzeciego oraz czwartego. Nazwy pochodzą od kolejności, w której wypuszczają kamienie. O zagraniach decyduje skip, który pokazuje szczotką odpowiednie miejsce w "domu". Kamień przemieszcza się dzięki szczotkującym.
Pola do gry ma długość 46,75 m i 5 m szerokości. Powierzchnia lodu musi być płaska. Curling od 1988 roku jest dyscypliną olimpijską.
Toruński Klub Curlingowy na co dzień stacjonuje na lodowisku Mentor Sport. Ekipa z Torunia w ubiegłym sezonie wygrała Polską Ligę Curlingu, a następnie była o krok od awansu do Ekstraligi. Torunianin Paweł Piotrowicz reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata 50+ w Korei Południowej. Klub jest także otwarty na nowych członków, dlatego organizuje otwarte treningi.
Baseball
W meczu baseballa biorą udział dwie drużyny liczące po dziewięć osób. Każdy z zespołów na przemian jest stroną atakującą, której zadaniem jest zdobycie punktów, i przeszkadzającą – broniącą się. Zawodnik z drużyny atakującej najpierw odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza, po czym rzuca kij i biegnie do najbliższej bazy. Jeśli mu się uda, to biegnie do kolejnej. W tym czasie zawodnik z drużyny przeciwnej - łapacz, próbuje złapać piłkę odbitą przez biegnącego gracza. Kiedy tego dokona, zawodnik biegnący musi zatrzymać się w najbliższej bazie. Wygrywa drużyna, która po dziewięciu rundach będzie miała więcej punktów.
Baseball stał się domeną podbydgoskiego Osielska. To właśnie w tej miejscowości od 1994 roku działa klub UKS Dęby. Inicjatorem powstania klubu był wuefista Jacek Baumgart, który blisko 30 lat temu zaproponował ulepszenie gry w kwadrata. Drużyna z Dębów występuje w Bałtyckiej Lidze Baseballu.
Unihokej
Unihokej błędnie jest postrzegany tylko jako gra z lekcji wychowania fizycznego. Poważne wydanie tej dyscypliny nie ma zbyt wiele wspólnego ze szkolnymi zajęciami. Boisko do gry w unihokeja ma wymiary 40 na 20 metrów i otoczone jest bandami sięgającymi do wysokości kolan. Czas gry jest identyczny jak w hokeju na lodzie, czyli rozgrywamy trzy tercje po 20 minut. Niedozwolona jest ostra gra ciałem, ręką lub głową. Ograniczona jest ilość kontaktów piłeczki z nogą. Na boisku przebywa w każdej drużynie pięciu zawodników w polu oraz jeden bramkarz.
TLU Kala-Izolacje Toruń obecnie gra w 1. lidze seniorów. Toruński zespół powstał na kanwie wieloletniego działania amatorskiej Toruńskiej Ligi Unihokeja. Ekipa ma za sobą występy w Ekstralidze, jednak pamięta też o najmłodszych, szkoląc dzieci i młodzież. W naszym regionie działa też EUKS Spartakus Sicienko, który gra w młodszych kategoriach.