Muzycznych klubów w regionie nie brakuje, a oprócz tych, które goszczą u siebie gwiazdy polskiej sceny, są i te stawiające na kulturę niezależną. W Bydgoszczy z powodzeniem działa więc Over The Under Pub, w którym odbywają się zarówno koncerty, jak i szereg innych wydarzeń.
Bydgoski lokal wciąż jest dość młodym miejscem na kulturalnej mapie miasta, choć jego właściciele to osoby doświadczone w muzycznym świecie. Krystian Borowski i Karol Korniluk grają w zespole Over The Under, który dał nazwę także klubowi. Pomysł na Over The Under Pub narodził się, gdy w mieście zamykały się kolejne niezależne lokale, w tym Estrada.
- W mieście zrobiła się nisza. Nie było w Bydgoszczy miejsca na undergroundowe koncerty, głównie metalowe i rockowe, ale jednak nie tylko. W tym samym miejscu, gdzie była Estrada, założyliśmy więc nasz Over The Under Pub. Ponad dwa lata temu zaczęliśmy remont, który trochę potrwał, ale już wtedy organizowaliśmy małe koncerty. Razem z wolontariuszami, którzy pomogli nam stworzyć to miejsce, postawiliśmy ten lokal na nogi. Działamy w niezależnej formule - każdy artysta może się do nas odezwać. Nie szufladkujemy tego miejsca, jesteśmy otwarci na wszelkie gatunki i wyrazy artystyczne - mówi Krystian Borowski.
- Żeby organizować koncerty działamy w różne strony. Menedżerowie zespołów odzywają się do nas, my zaś odzywamy się do nich. Są też jeszcze nasi lokalni organizatorzy imprez koncertowych - dodaje Karol Korniluk.
Klub muzyczny najbardziej kojarzy się oczywiście z koncertami, ale w Over The Under Pub odbywają się także sportowe środy, w trakcie których goście mogą zagrać m.in. w ping-ponga, rzutki, czy piłkarzyki. Czwartki to dzień jam-session, gdy na scenę może wyjść każdy chętny muzyk. Po piątku i sobocie, czyli dniach koncertowych, przychodzi jeszcze pora na niedzielę z green crossingiem. - Ludzie mogą przynieść swoje jedzenie, wrzucamy je wtedy na grilla, wszyscy się wszystkim dzielą. Zbieramy przy tym fundusze na fundację „Sztuka wyboru”, która bezpośrednio pomaga osobom potrzebującym - wyjaśnia Borowski.
A jak wygląda finansowanie niezależnego lokalu? W przypadku koncertów i innych większych wydarzeń podstawą są wejściówki, które kupują chcący wziąć w nich udział.
- 99 procent inicjatyw to inicjatywy oddolne, które są organizowane przez nas i finansowane po prostu z bramki, czyli z biletów. Był jednak u nas także jeden koncert zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w ramach „Miasto Muzyki UNESCO”, gdy Bydgoszcz dołączyła do sieci kreatywnych miast UNESCO. Aktualnie zaczynamy zresztą bliższą współpracę z MCK i staramy się pozyskać jakieś granty, żeby móc organizować większe wydarzenia. Chcemy na przykład robić różne jam-session i warsztaty edukacyjne ze znanymi muzykami, ale żeby ich zaprosić i żeby takie warsztaty mogły się odbyć, wsparcie będzie już potrzebne. Rozmawiamy więc z MCK i mamy nadzieję, że wszystko się uda. W dniach 12-13 lipca będziemy też organizować koncert z programu „Dźwiękokracja”, też powiązany z MCK. Będzie to koncert promujący kulturę wegetariańską, muzykę punkową, a także ruch zero waste i organizacje pozarządowe w rodzaju „Food not bombs”. Zdarzają się więc u nas imprezy, które są realizowane z jakichś funduszy, ale w porównaniu z ogólną liczbą naszych imprez, to jest to może 1 procent. Zdecydowana większość to natomiast imprezy robione własnym sumptem - przybliża zasady funkcjonowania Over The Under Pub Krystian Borowski.
Bydgoski klub zdążył już zebrać grono stałych gości, którzy regularnie odwiedzają go przy różnych okazjach. Na koncerty przychodzi określona publika, czyli fani danego zespołu, ale są i tacy, którzy sami chcą podejmować jakieś inicjatywy i działania.
- Ludzie przychodzą do nas ze swoimi pomysłami. Widać, że doceniają to, co udało już się nam zrobić. Tworzenie społeczności jest dla nas bardzo ważne, bo uważamy, że w kujawsko-pomorskim brakuje miejsc, które oprócz organizowania wydarzeń dawałoby gościom strefę bezpieczeństwa i komfortu. Liczba inicjatyw, które podejmujemy, jest na tyle duża, że lokal przekształca się powoli w ważne miejsce kulturalne w Bydgoszczy, nie tylko miejsce koncertowe. Grono osób, które przychodzą tu spędzać czas, cały czas więc rośnie - nie kryje Jarosław Imbirowski, promotor Over The Under Pub.
W najbliższym czasie, czyli w ostatnich dniach maja, w bydgoskim lokalu odbędą się m.in. stand up Czarka Sikory i Ryśka Mazura, koncert Père-Lachaise i Negative Paradis, a także koncert zespołów rocka gotyckiego organizowany jako "Back From The Grave"