Nie segregujesz śmieci? Samorządy w regionie rozsyłają upomnienia

Puls Dnia
Region Raport
Nie segregujesz śmieci?
123rf

Jak sygnalizuje „Puls Biznesu”, mieszkańcy polskich bloków coraz częściej dostają ostrzeżenia, a nawet kary za złą segregację odpadów. Taka sytuacja miała miejsce np. na ursynowskim Imielinie w Warszawie – mieszkańcy ośmiu bloków dostali około 90 tys. zł kary. W kujawsko-pomorskim pod tym względem panuje na razie spokój, lecz niektóre miasta już kilkanaście razy upomniały niegospodarnych mieszkańców poszczególnych osiedli.  


Przypomnijmy, że za dwa lata samorządy będą musiały wykazać przekazywanie 55 procent odpadów komunalnych do recyklingu. Jak wygląda tymczasem segregacja odpadów w miastach regionu? 
Jest dobrze, ale mogło być lepiej…


- Udział odpadów niesegregowanych w całej rocznej ilości odpadów odebranych od mieszkańców systematycznie maleje, jednak wciąż jest on na niezadowalającym poziomie i wynosi 57 procent – mówi Paulina Gałązka z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta w Toruniu. 


Jak nadmienia w Toruniu zbiórkę selektywną odpadów najlepiej prowadzą rodziny zamieszkujące domki jednorodzinne. - Z tego powodu w 2020 roku zdecydowano się w tej części zabudowy na zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów metali i tworzyw sztucznych w workach w okresie od kwietnia do września do dwóch razy w miesiącu – tłumaczy Paulina Gałązka. 


Zamiast kar, działania edukacyjne


W ciągu ostatnich dwóch lat w Toruniu nie nałożono żadnych kar za niewłaściwą segregację odpadów. Dzieje się tak – jak tłumaczy Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji - m.in. ze względu na okres przejściowy doposażania nieruchomości w Toruniu we wszystkie właściwe pojemniki dla odpadów surowcowych: - Obecnie skupiano się na uzupełnieniu systemu zbierania oraz na działaniach edukacyjno-informacyjnych. Dodatkowo w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, we współpracy z zarządzającymi wspólnotami czy spółdzielniami mieszkaniowymi, podejmowane były i są natychmiastowe działania, które mają na celu poprawę sytuacji w miejscach problematycznych – dodaje Paulina Gałązka.


Wiele pouczeń i większe opłaty w Grudziądzu 


Z kolei w Grudziądzu udział odpadów zmieszanych w latach 2020-2022 zmniejszył się o 10 procent i w ubiegłym roku wyniósł – 43 proc. 


– Biuro Gospodarki Odpadami informowało, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, telefonicznie i korespondencyjnie właścicieli nieruchomości o nieselektywnym gromadzeniu odpadów w danej nieruchomości. Wysłano 32 pisma z pouczeniem. BGO od 2013 do 2019 roku wydało na właścicieli nieruchomości siedem decyzji określających wysokość stawki opłaty za nieselektywne zbieranie odpadów komunalnych, tj. wyższej opłaty niż za selektywne zbieranie odpadów komunalnych – mówi Karol Piernicki, rzecznik prezydenta miasta Grudziądza. 


Dodajmy, że od 2019 roku - po zmianie przepisów ustawowych i nałożenia ustawą na właścicieli nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów – w Grudziądzu wydano 14 decyzji określających wyższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która wynosi trzykrotność stawki podstawowej od osoby zamieszkałej na danej nieruchomości.


Największy problem w śródmieściu

We Włocławku w tym roku upomnienia odnośnie braku właściwej segregacji śmieci wysłano do 25 właścicieli nieruchomości.

- Problem niewłaściwej segregacji występuje szczególnie w zabudowie wielolokalowej w tzw. blokowiskach, głównie w Śródmieściu. Jest on powszechnie znany w całej Polsce i trudny do rozwiązania ze względu na brak dyscypliny wszystkich osób zamieszkujących dany blok mieszkalny, do którego przypisane są zbiorcze pojemnik na odpady komunalne –  dodaje Bartłomiej Kucharczyk, kierownik Referatu Dialogu Społecznego z Urzędu Miasta Włocławka.

Żółta lub czerwona kartka w Bydgoszczy 


Jak z segregacją odpadów radzą sobie mieszkańcy Bydgoszczy? W odniesieniu do osiągniętych wskaźników recyklingu miejscy urzędnicy twierdzą, że nie ma większego problemu z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów. W 2021 r. przy zakładanym 20-procentowym poziomie recyklingu osiągnięto wskaźnik 24,61 proc., natomiast w 2022 r. przy zakładanym 25-procentowym poziomie recyklingu zwiększył się do: 37,76 proc.
- Obserwujemy znaczący wzrost segregacji odpadów oraz prowadzimy działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość ekologiczną w zakresie segregacji odpadów wśród mieszkańców Bydgoszczy – informuje biuro prasowe prezydenta Bydgoszczy.


Zdaniem tamtejszych urzędników głównym problemem przy segregacji odpadów przez bydgoszczan są:

- brak właściwej segregacji bioodpadów: znaczna część z nich trafia do pojemników na odpady zmieszane lub jest wrzucana do „ brązowych” pojemników, ale w workach,

- do pojemników na szkło trafiają odpady szklane w workach lub opakowaniach kartonowych.

 

Jakie konsekwencje czekają mieszkańców, którzy nieprawidłowo segregują śmieci? Przede wszystkim wysyłane są do nich pisma upominające dot. konieczności prowadzenia prawidłowej segregacji odpadów. 

- Dodatkowo w piśmie informujemy, iż w przypadku dalszego prowadzenia błędnej segregacji, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne, czego konsekwencją będzie wydanie decyzji o podwyższonej opłacie dla wszystkich mieszkańców danej nieruchomości. W tym roku nie wydano żadnej decyzji o podwyższonej opłacie – tłumaczy  biuro prasowe prezydenta Bydgoszczy.

Co ciekawe firmy odpowiadające za odbiór odpadów komunalnych na terenie Bydgoszczy, w trakcie stwierdzenia nieprawidłowości przy segregacji, pozostawiają na pojemniku żółtą bądź czerwoną kartkę z informacją, kiedy takie zdarzenie nastąpiło oraz o odbiorze odpadów w kolejnym terminie odbioru dla odpadów zmieszanych.

- Zatem jeżeli mieszkańcy widzą, iż do jednego pojazdu trafiają odpady z pojemników koloru „ żółtego’ i „czarnego” to z pewnością pod danym adresem stwierdzono nieprawidłową segregację odpadów. O takich zdarzeniach firmy odpowiadające za wywóz odpadów informują Urząd Miasta – podkreślają urzędnicy bydgoskiego Urzędu Miasta.

Elektroniczny dozór odpadów

W Bydgoszczy działa także system elektronicznego ewidencjonowania czynności odbioru, transportu oraz wyładunku odpadów komunalnych. Dodatkowo na stronie Biura Zarzadzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi, www.czystabydgoszcz.pl funkcjonuje ciekawa wyszukiwarka odpadów. Można w niej wpisać daną rzecz, a wspomniana wyszukiwarka wskaże nam właściwy pojemnik do segregacji. Ponadto w BZGOK działa infolinia, gdzie każdy mieszkaniec uzyska informacje w zakresie harmonogramu odbioru odpadów, poprawności prowadzenia segregacji odpadów, czy tez postępowania z odpadami problematycznymi. Na terenie miasta umieszczono również tzw. „szafy” do zbiórki drobnych elektroodpadów tj. baterii, świetlówek, płyt CD itp.

Wszystkie urzędy miejskie, z którymi nawiązaliśmy kontakt stwierdziły jednoznacznie, że w celu poprawienia segregacji śmieci przez mieszkańców, należy przede wszystkim zwiększyć ich świadomość w tym zakresie. Ten utarty frazes niewiele mówi, lecz instytucje miejskie wskazały też konkretne działania:

  • pełne wyposażenie mieszkańców Torunia w pojemniki i worki do selektywnej zbiórki na dobrze urządzonych punktach wywozowych,
     
  • akcje ekologiczne, informujące mieszkańców o zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi,
     
  • aplikacja na telefon, która w razie wątpliwości podpowie do jakiego pojemnika wrzucić dany odpad,
     
  • rozbudowa i modernizacja instalacji do segregacji odpadów.