Wybory samorządowe w Polsce odbędą się już za trzy tygodnie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wiele, aby zagłosować. Czasami nawet dowód osobisty może wydawać się zbędny przy urnie wyborczej. Wszystko dzięki funkcji aplikacji mObywatel.
Rządowa apka to rozwiązanie funkcjonujące w Polsce od kilku lat. Za jej pomocą możemy załatwić szybciej urzędowe formalności czy potwierdzić swoją tożsamość w rożnych sytuacjach życiowych np. przy okazji składania deklaracji e-PIT. Jednak dopiero od lipca 2023 r. została upubliczniona wersja mObywatel 2.0, którą wzbogacono o funkcję mDowód.
Jak oddać ważny głos?
Jednym z istotnych elementów funkcjonowania aplikacji mObywatel, jest możliwość oddania ważnego głosu podczas wyborów samorządowych, prezydenckich czy do Parlamentu Europejskiego. Dzięki połączeniu z Centralnym Rejestrem Wyborców Polacy łatwo sprawdzą:
- swoje dane w rejestrze wyborców,
- swoje prawo wyborcze,
- adres lokalu wyborczego, w którym możesz zagłosować.
W aplikacji pod zakładką WYBORY odnajdziemy wiele możliwości m.in. wypełnienie wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Może być to potrzebne zwłaszcza podczas niespodziewanych wydarzeń rodzinnych. Warto pamiętać, że w przypadku wyborów samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania.
Aby oddać ważny głos, udając się do lokalu wyborczego, powinniśmy mieć przy sobie wirtualny dokument tożsamości. Znajduje się on w aplikacji mObywatel. Po jego okazaniu członek komisji wyborczej musi wydać nam karty do głosowania. Warto dodać, że mDowód jest pełnoprawnym dokumentem, którym można potwierdzić swoją tożsamość na terenie Polski. Z możliwości mDowodu można korzystać także w trybie offline.
mObywatel przydaje się kierowcom
W aplikacji znajduje się także wiele innych funkcjonalności. Uzyskamy tu dostęp do jeszcze jednego dokumentu. Chodzi o mPrawo jazdy - cyfrową wersję uprawnień do prowadzenia pojazdów. W tym przypadku użytkownik aplikacji zobaczy tylko jedną wersją, identyczną z wydanym wcześniej egzemplarzem plastikowym. mPawo jazdy zezwala na zobaczenie daty ważności dokumentu oraz pozwala potwierdzić uprawnienia do prowadzenia konkretnych pojazdów. Co istotniejsze - mPrawo jazdy do dokument, który można okazać w przypadku kontroli drogowej.
W mObywatelu potwierdzą swoją tożsamość również osoby uczące się. To tu mogą się znaleźć zarówno mLegitymacja szkolna czy studencka. Ponadto eRecepta to integralna część Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Mogą korzystać z niej także użytkownicy aplikacji mObywatel. Usługa pozwala pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione na nazwisko twoje, twoich dzieci lub osób, które wskazały cię jako pełnomocnika.
Obecnie użytkownicy mObywatel mogą korzystać też m. in. z
- mObywatel - mKDR, czyli Karty Dużej Rodziny – systemu zniżek i uprawnień dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci,
- mObywatel - Polak za granicą - czyli zbiór informacji przed podróżą poza Polskę. Można potwierdzić zasady wjazdowe i pobytowe, w tym czy potrzebna jest wiza, zagadnienia celne i zdrowotne.
- Bezpieczny autobus – czyli system potwierdzania czy dany pojazd posiada ważne badanie techniczne i aktualną polisę OC,
- mObywatel - Naruszenie środowiskowe - system zgłaszania naruszeń takich jak porzucanie odpadów czy zanieczyszczanie substancjami.