Nawet 100 proc. dofinansowania z UE dla gmin w ministerialnym konkursie na rozwój Społecznych Agencji Najmu

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Wynajmujący przekazuje klucze do mieszkania najemcy
Fot. 123rf

Ruszyła druga edycja konkursu dla gmin wspierającego tworzenie i rozwój Społecznych Agencji Najmu. W puli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest 65 mln zł.

 

Gminy, które decydują się na powołanie SAN, działają na podstawie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Społeczna Agencja Najmu to podmiot powołany przez gminę, który zarządza mieszkaniami i wynajmuje je osobom mającym trudności z opłaceniem czynszu na otwartym rynku najmu. SAN-y oferują mieszkania do wynajmu w niższej cenie, przez co wspierają osoby w trudniejszej sytuacji życiowej. Ten instrument polityki mieszkaniowej łączy usługę mieszkaniową z usługą integracji społecznej i zawodowej.

Celami działania społecznej agencji najmu są:

  • zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osób o średnich i niższych dochodach,
  • rozszerzenie narzędzi dostępnych gminom w ramach realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej o formułę, która może stanowić alternatywę dla budownictwa komunalnego,
  • rozwój rynku mieszkań na wynajem.

Społeczna Agencja Najmu zarządza mieszkaniami gminnymi lub osób prywatnych, które zdecydują się na wynajem ich mieszkań. Właściciele prywatnych mieszkań w zasobie SAN będą mieli gwarantowane prawidłowe administrowanie najmem, zapewnione stabilne dochody z najmu i utrzymanie mieszkania w niezmienionym stanie.

Ze środków projektowych finansowane będą dopłaty do czynszów, remonty, wyposażenie w podstawowe umeblowanie, a także wsparcie aktywizacyjne dla najemców. Dla samorządów jest to możliwość uzupełnienia oferty budownictwa społecznego oraz uzupełnienie w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gmin. Tańszy najem mieszkań zwiększa atrakcyjność gminy i może nakłonić mieszkańców do pozostania w gminie lub osiedlenia się w niej. Ten instrument lokalnej polityki mieszkaniowej może przyczynić się do zmniejszenia kolejek osób oczekujących na najem mieszkania gminnego bez konieczności angażowania się przez gminy w budowę mieszkań. Jednocześnie jest przejściową pomocą finansową dla osób o średnich i niższych dochodach w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania.

Społeczne Agencje Najmu mogą liczyć na 100 proc. dofinansowanie unijne bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Wnioskodawcy mogą uzyskać do 10 mln złotych na założenie i funkcjonowanie przez 3 lata. Wsparcie obejmuje także środki na remonty mieszkań i ich wyposażenie.

Na projekt Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczyło blisko 100 mln złotych, z czego jedna trzecia trafiła na realizację projektów w pierwszej edycji, a 65 mln złotych podzielone będzie w nowym naborze. Termin składania wniosków w drugiej edycji konkursu ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego upływa 17 marca.