Dzień Nauki Polskiej, 19 lutego, to oczywiście powód do świętowania, szczególnie w kujawsko-pomorskim. Dlaczego? Bo w tym roku to również 80 urodziny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a w Toruniu zaplanowano tego dnia Galę Nauki Polskiej (czytaj TUTAJ). UMK to najbardziej prestiżowa uczelnia w regionie, a jak ten region generalnie wygląda naukowo? Okolicznościowy raport, dotyczący kujawsko-pomorskiej nauki w liczbach, przygotował Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Oto garść danych.
Zacznijmy od dydaktyki. W wielu dyskusjach pojawiał się ostatnio motyw odpływu studentów do ośrodków, gwarantujących im w przyszłości atrakcyjniejsze zatrudnienie. Okazuje się jednak, że wciąż liczba studentów jest u nas solidna.
Grafika: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Mamy 56,4 tys. studentów – i, co ciekawe, jest to coraz bardziej sfeminizowane środowisko. Liczba studentów mężczyzn spadła ( w roku 2023 w stosunku do roku 2019) o 2,1 proc. – z 21 tys. do 20.6 tys. Tymczasem wzrosła liczba kobiet - studentek, i to aż o 8,3 proc. – z 33,1 tys. do 35,8 tys.
Ważne jest też to, że ogólny udział liczby studentów w grupie ludzi 19-24 lata stale rośnie. W 2019 roku było to 39,7 proc., a w 2023 już 48,7 proc. Oznacza to, że prawie połowa populacji studiuje!
Grafika: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
Tyle dydaktyka, a co z nauką? Tu oczywiście otwiera się pole do bardzo szerokiej dyskusji, choćby o wskaźnikach i kryteriach, jakie przyjmuje się do oceny. Urząd Statystyczny podał wskaźnik bardzo lubiany na konferencjach biznesowych – liczbę patentów. I tu, jak się wydaje, mamy trochę do zrobienia. W 2023 roku w Polsce udzielono 2208 patentów i było 3946 zgłoszeń. W tym w kujawsko-pomorskim –70 patentów i 132 zgłoszenia. Udzielono więc u nas jedynie 3,17 proc. polskich patentów.
Grafika: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy