- Całe województwo jest sceną, gdzie chcemy prezentować dziedzictwo niematerialne naszego regionu, będące częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego – mówił w dniu inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa marszałek województwa Piotr Całbecki. - Musimy mieć świadomość, że ważna jest nie tylko sztuka i kultura wysoka, które też zresztą czerpią z kultury ludowej. Rzemiosło, przekazywanie z pokolenia na pokolenie umiejętności, pieśń, taniec, obyczaje: to wszystko kształtuje nasza tożsamość, nie tylko kulturową, ale i narodową.
Europejskie Dni Dziedzictwa to bardzo wiele bardzo różnorodnych imprez i wydarzeń kulturalnych, organizowanych we wszystkich krajach członkowskich Rady Europy. Od 1993 roku bierze w nich udział Polska. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa – agenda Ministerstwa Kultury. Wojewódzka edycja Europejskich Dni Dziedzictwa trwa w dniach 9-10 i 16-17 września, a więc również w nadchodzący weekend.
Jakie imprezy na nas czekają? Oto przegląd wybranych pięciu wydarzeń. Wszystkie znaleźć można pod linkiem:
https://kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2023/wiadomosci/20230907_dni/informator.pdf
- Nawra, 16 września, 12.00-16.00, Smaki jesieni – piknik kulinarny
Piknik kulinarny odbędzie się na terenie założenia pałacowo-parkowego w Nawrze. Będzie można odkryć smaki regionu - tematem przewodnim pierwszej edycji jesiennego pikniku będą zioła i kwiaty. Uczestnicy będą mogli nauczyć się rozpoznawać m.in. różne gatunki roślin zielnych. Nie zabraknie oczywiście stoisk lokalnych wytwórców, których produkty na pewno wszystkim wszystkim przypadną do gustu.
- Gruta, 16 września, 10.00-15.00, Spotkanie z postacią Wiktora Kulerskiego
Wiktor Kulerski to urodzony w Grucie polityk, działacz społeczny, wydawca, a przede wszystkim redaktor „Gazety Grudziądzkiej”. Dziś jest patronem miejscowej biblioteki. 16 września będzie można wziąć udział w grze terenowej i rozwiązać zagadki w escape roomie. Całość zakończona zostanie uroczystym spotkaniem i oprowadzeniem po wystawie, dedykowanej patronowi biblioteki.
- Włocławek, 16-17 września, 11.00-12.00 (16.09.), Oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”
W ramach ekspozycji przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej.
- Ciechrz, 17 września, 17.00-19.00, Śpiewana poezja dawnych Kujaw
Dzieła twórców ludowej poezji składają się na niematerialne dziedzictwo Kujaw. Jak informują organizatorzy, w Ciechrzu poezja ludowa odżyje za sprawą specjalnego koncertu. Do grona ludowych literatów należeli m.in. urodzona w Ciechrzu Cecylia Lewandowska–Dereżyńska czyli Jadźka z Kujaw oraz Franciszek Beciński. Twórczość obojga zostanie przypomniana podczas koncertu śpiewanej poezji kujawskiej w Izbie Kujawskiej im. Jerzego Wojciecha Szulczewskiego w Ciechrzu. Wiersze z muzyką Ireneusza Gregowskiego zaprezentuje zespół Peron Wędrowny.
- Toruń, 17 września, 11.00-16.00, Z nurtem tradycji. Rodzinny piknik w skansenie nad Drwęcą
W Parku Etnograficznym w Kaszczorku odbędzie się piknik rodzinny. W programie: animacje muzyczno-ruchowe, koncert zespołu folklorystycznego „Harmonia”, zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, prelekcje, wystawy, kurs i sprzedaż haftu kujawskiego i pałuckiego oraz wiele innych atrakcji - i naukowych, i stricte rozrywkowych.