W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w poniedziałek (2 października) uroczyście zainaugurowano rok akademicki 2023/24. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. pracownicy uczelni, studenci, politycy, samorządowcy i biskup Wiesław Śmigiel.
Przyszedł październik, a co za tym idzie, rozpoczyna się rok akademicki. Uroczystość inauguracji w poniedziałek odbyła się na największej i najwyżej ocenianej uczelni regionu - Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. O godzinie 10:15 rektor uczelni prof. dr hab. Andrzej Sokala wraz z przedstawicielami senatu UMK złożył kwiaty pod pomnikiem patrona uniwersytetu, Mikołaja Kopernika.
Kilkadziesiąt minut później, o 11:00, w Auli UMK przy Gagarina rozpoczęła się oficjalna uroczystość, którą swoim przemówieniem inauguracyjnym otworzył rektor. Prof. dr hab. Andrzej Sokala zwrócił uwagę na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który może stanowić wzór dla społeczności uczelni.
Prawda i odpowiedzialność
- Chcemy pokazać, że Mikołaj Kopernik, choć przyszedł na świat pół tysiąca lat temu, to postać, która wciąż może inspirować i pomagać nam w naszych codziennych wyborach. W pierwszej kolejności odnosimy to do obrony prawdy. Chciałbym, abyśmy u progu nowego roku akademickiego pamiętali o jeszcze jednym nie zawsze oczywistym elemencie dziedzictwa kopernikańskiego, a więc o odpowiedzialności za losy społeczeństwa - mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Podczas otwarcia roku akademickiego ślubowanie złożyli najlepsi uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz dokonano immatrykulacji nowych studentów UMK. Uroczyście wręczono nagrody dla najlepszych studentów i absolwentów. Najlepszą absolwentką została mgr. inż. Katarzyna Pianka, która ukończyła Wydział Chemii. Najlepszą studentką wybrano Julię Śmigielską z Wydziału Sztuk Pięknych. Nagrodzono również najlepszą studentkę sportowca, którą została wioślarka Barbara Streng.
Odpowiedzialność i prestiż
Udział w wydarzeniu wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Marszałek Całbecki zwrócił uwagę na odpowiedzialną rolę uczelni.
- Pan rektor powiedział o roli społecznej UMK. Ta rola jest nie do przecenienia. Jeśli zabraknie nam elit i specjalistów, to ciężko mówić o rozwoju społeczeństwa. Te elity kształcą się na znamienitym uniwersytecie, mają wspaniałych nauczycieli, którzy nie tylko prowadzą zajęcia, ale tworzą warsztat, dokonując odkryć i badań - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Prezydent Michał Zaleski stwierdził, że UMK jest najważniejszą naukową i edukacyjną placówką w Toruniu.
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika był i pozostanie źródłem wdzięczności oraz szacunku dla każdej torunianki i każdego torunianina. UMK to najbardziej prestiżowa uczelnia i placówka edukacyjna w mieście. Z uznaniem odbieram budowę Kopernikańskiego Ośrodka Integracji, a także list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich - powiedział prezydent Michał Zaleski.
UMK w liczbach
UMK powstało w 1945 roku. Dziś mieszcząca się w Toruniu uczelnia to czołowy uniwersytet w kraju. Według rankingu Perspektyw na rok 2023 UMK plasuje się na 6. miejscu w Polsce wśród uniwersytetów. Obecnie na uczelni działa 16 wydziałów, które kształcą na 106 kierunkach studiów (78 kierunków I stopnia, 64 kierunki II stopnia, 13 kierunków jednolitych magisterskich i 16 kierunków w językach obcych).
Na UMK studiuje 16 854 studentów. Przed tym rokiem akademickim przyjęto 6 480 nowych osób na I rok studiów I i II stopnia, co ciekawe w minionym roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów.
Dlaczego studenci wybierają UMK?
- Ponieważ pochodzę z Wąbrzeźna, a to uczelnia, która jest najbliższej. Do tego poziom wydaje mi się zadowalający. Przyjrzałem się też innym rzeczom, które się dzieją na uniwersytecie i uznałem, że to dobra opcja - mówił nam Bartosz, student I roku finansów i rachunkowości.
Młodych ludzi przyciągają także ciekawe kierunki.
- Wybrałam Toruń, ponieważ zainteresowała mnie gospodarka przestrzenna. Jestem absolwentką technikum logistycznego, stąd geografia i tego typu zagadnienia bardzo mi się podobają. Jedyną moją obawą jest to, czy złapię z kimś dobry kontakt - opowiada Iga.
Uniwersytet to także miejsca pracy. Obecnie na UMK pracuje 4 413 osób, z czego 2 334 to nauczyciele akademiccy, zaś 2 079 to osoby, które nie są nauczycielami akademickimi. Jeśli chodzi o kadrę naukową, to na UMK zatrudnionych jest 869 profesorów, 1057 doktorów oraz 408 magistrów.
Nie tylko Toruń
Z 16 wydziałów UMK 13 znajduje się w Toruniu, zaś 3 na mieszczącym się w Bydgoszczy Collegium Medicum UMK. Bydgoskie wydziały to Wydział Farmaceutyczny, Wydział Lekarski oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Ponadto uniwersytet posiada m.in. Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach oraz Stację Polarną UMK na Spisbergernie.
Jeden nowy kierunek
Przed tym rokiem akademickim na UMK uruchomiono jeden nowy kierunek, którym jest gospodarka cyfrowa na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Jest on dedykowany studentom, którzy śledzą rozwój sektorów biznesowych i chcą nauczyć się wykorzystywania nowoczesnych technologii IT do efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej.