Na Szosie Okrężnej trwają intensywne prace. Kiedy kierowcy skorzystają z odnowionej ulicy?

Puls Dnia
Biznes Region
Autor
#
Fot. Urząd Miasta w Toruniu

Odcinek Szosy Okrężnej pomiędzy ulicami Łukasiewicza oraz Gagarina przechodzi generalny remont. Obecnie ruch na wspomnianym na odcinku odbywa się tylko w jednym kierunku, w stronę Bydgoszczy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem prace będą tu prowadzone do sierpnia 2025 roku. 

 

Roboty przy tym dość wyeksploatowanym odcinku ulicy trwają już od początku października. Między ulicą Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza zostanie dobudowana druga jezdnia. Powstanie tu także nowa kanalizacja deszczowa. Obecnie trwa frezowanie nawierzchni, a za około dwa tygodnie firma odpowiedzialna za modernizację odcinka toruńskiej ulicy, przystąpi, w tym miejscu, do budowy wodociągu. 

Jak mówi wykonawca - roboty podzielono na pięć etapów. Pierwszy z nich rozpoczął się 2 października. 

- Obejmie on budowę nowej jezdni ( zachodniej ) oraz ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od skrzyżowania Szosy Okrężnej  z ul. Łukasiewicza do skrzyżowania Szosy z ul. Gagarina. W tym etapie wybudujemy także część ronda turbinowego, które powstanie na skrzyżowaniu Szosy Okrężnej z ul. Gagarina.  W związku z tym ruch na Szosie Okrężnej na odcinku od Łukasiewicza do Szosy Okrężnej, będzie odbywał się tylko w jednym kierunku, w stronę Bydgoszczy - mówi Tomasz Królak, kierownik budowy z firmy ONDE S.A.   

 

Układ drogowy w tym rejonie Torunia ulegnie całkowitej przemianie. Kierowcy będą mogli korzystać z dwóch jezdni - każda po dwa pasy ruchu. Nie zapomniano także o rowerzystach. Po stronie wschodniej ulicy powstanie ścieżka rowerowa, a po stronie zachodniej ciąg pieszo-rowerowy.  Ulica zyska również nowe oświetlenie.


Dodajmy, że inwestycja jest realizowana w ramach wsparcia z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Jej koszt to blisko 18,5 mln zł. 

 

Projekt w liczbach:

- powierzchnia jezdni asfaltowych - 13.346,00 m2

- powierzchnia zatok autobusowych - 218,00 m2

- powierzchnia chodników z płyt betonowych - 2.477,00 m2

- powierzchnia chodników z kostki kamiennej 10x10 cm - 57,00 m2

- powierzchnia ścieżek rowerowych - 2.481,00 m2

- powierzchnia zjazdów i wysepek - 576,00 m2

- powierzchnia opaski przy krawężnikach z kostki bet. - 1.601,00 m2

- powierzchnia pierścienia ronda z kostki kam. 19/21 - 320,00 m2

- powierzchnia zieleni - 13.892,00 m2.