Na biznes, czyste środowisko i lepsze warunki pracy - w Urzędzie Marszałkowskim podpisany został kolejny pakiet umów na dofinasowanie unijne

Region Raport
Biznes Region
t
Fot. Ryszard Warta

Aleksandrów Kujawski, Waganiec, Płużnica, Ciechocinek – przedsiębiorcy m.in. z tych miejscowości otrzymali dziś (w piątek, 5 lipca) dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Co dzięki temu zyskamy jako mieszkańcy regionu? Sporo nowych firm, głównie usługowych, od mechaniki pojazdowej po… pieczenie ciast i mobilne usługi kosmetyczne.

Na uroczystym wręczaniu umów w Urzędzie Marszałkowskim wsparto również ciekawe projekty gmin i powiatów, dofinansowane w ramach nowej unijnej perspektywy.

- Mamy już otwarte konto, jeśli chodzi o nową perspektywę unijną w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, czyli dawnego RPO. Dziś to kolejne 36 mln dla 11 projektów, głównie w obszarze ochrony środowiska, ale też jeden bardzo ciekawy z listy nowo organizowanych centrów usług społecznych w Toruniu – mówił jeszcze przed wręczeniem umów marszałek Piotr Całbecki. - Cieszę się również z umów finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, tu jeszcze realizujemy starą perspektywę. Dzięki temu możemy sfinansować nowe firmy na obszarach wiejskich. Tak więc pomimo wakacji mamy dobre wieści.

Ciechocinek, Bydgoszcz, Toruń

W sumie wręczono 11 umów na kwotę ponad 67 mln złotych (w tym dofinansowanie ze środków programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 ponad 36 mln złotych). Projekty dotyczyły termomodernizacji i dostosowania budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprawy warunków pracy w przedsiębiorstwach czy dostępu do usług społecznych.

Przykłady? Projekt „Wymiana źródeł ciepła w ciepłowni lokalnej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ciechocinku” (dofinansowanie ponad 562 tys.). Ciekawy projekt – „Społecznie Odpowiedzialni” zgłosiła Gmina Miasta Toruń. Jego celem jest „Wzrost dostępu mieszkańców Torunia do zwiększonego wolumenu oraz nowych, wysokiej jakości usług społecznych świadczonych przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych”. W ramach projektu zaplanowano wsparcie procesu deinstytucjonalizacji, związanego z wdrożeniem usług o charakterze środowiskowym, pozwalających na jak najdłuższy pobyt w środowisku domowym osób niesamodzielnych, prowadzenie aktywnych warsztatów przez personel w zakresie profilaktyki prozdrowotnej oraz zaangażowanie opiekunów medycznych w każdym z dziennych domów pobytu będących w strukturze Toruńskiego Centrum Usług Społecznych. Utworzony zostanie również dzienny dom pobytu dla 30 osób.

Za ponad 341 tys. poprawią się warunki pracy pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w  Toruniu. 

- W Ośrodku nie tylko inwestujemy w infrastrukturę, czyli budujemy nowe oddziały i odnawiamy bazę na której pracujemy, ale także realizujemy tzw. projekt miękki, skierowany do naszych pracowników, który pozwoli im być jeszcze lepszymi pracownikami, rozwijać swoje umiejętności, funkcjonować w lepszym zdrowiu - mówi Bartłomiej Jóźwiak, zastępca dyrektora Ośrodka ds. technicznych. -  To także poprawa warunków pracy, czyli udogodnienia na stanowiskach pracy. To niby banalna rzecz, ale przy setce pracowników, to już ma znaczenie finansowe i cieszymy się, że możemy na to uzyskać  wsparcie w ramach projektu. 

Projekt o największej wartości, z dofinasowaniem unijnym w wysokości  ponad 21 mln zł., dotyczy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

- Biblioteka zmieni się bardzo mocno, bo projekt, który złożyliśmy i na który dostaliśmy dofinansowanie, to projekt, nad którym pracowaliśmy od wielu lat. Jego głównym założeniem jest dostosowanie naszych budynków do nowych potrzeb związanych z czytelnikami, użytkownikami bibliotek. Najbardziej widocznym elementem będzie zadaszenie dziedzińca biblioteki, także dostosowanie jej dla osób ze szczególnymi potrzebami, zakup nowego wyposażenia i wprowadzenie nowej oferty kulturalnej  - wylicza Łukasz Twarowski, zastępca dyrektora Biblioteki ds. administracyjno-inwestycyjnych. 

Przedsiębiorcy i samorządy

Z kolei 13 umów na dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich opiewało w sumie na kwotę niemal 1,3 mln zł.

Duże wsparcie dostali lokalni przedsiębiorcy (mali i mikro), ale również samorządy. Gmina Kruszwica na projekt „Odnowa przestrzeni miejskich poprzez zagospodarowanie parku przy ul. Lipowej oraz doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kruszwicy” otrzymała ponad 305 tys.

- To dla nas ważny projekt. Dzięki temu te miejsca dotąd nieco zdegradowane odzyskują swoją świetność. Cieszmy się, bo nasze tereny zielone nad Gopłem naprawdę są bardzo ciekawe – mówi burmistrz Kruszwicy, Mikołaj Bogdanowicz.  

Z kolei na przykład gmina Janikowo na „Budowę stanicy wędkarskiej w Janikowie” – również otrzymała ponad 305 tys.