Myślisz o inwestycji w fotowoltaikę? Rząd chce przyspieszyć formalności administracyjne

Puls Dnia
Biznes Region
Biznes Ludzie
Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu
Fot. 123rf

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Ma to pozwolić na szybszy rozwój OZE w Polsce, a także przyspieszyć sam proces inwestycyjny poprzez np. skrócenie procedur administracyjnych.

 

Odnawialne Źródła Energii są jednym z priorytetów rządu. Nie powinien więc dziwić fakt, chęci prawnej zmiany przepisów tak, aby przyspieszyć wdrażanie korzystania z zielonej energii w Polsce. 

W związku z tym na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt nowelizacji ustawy o OZE. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów: "Rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE)".

 

Inwestycje z szybszym okresem realizacji

Jak informował w maju br. portal rynekelektryczny.pl w oparciu o dane Agencji Rynku Energii, moc instalacji OZE wyniosła w tym czasie ponad 67 GW, z czego 29,9 GW przypadło na odnawialne źródła energii. 

W maju br. powstało 12 003 sztuk nowych instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, o łącznej mocy 315,5 MW. Pod względem liczby instalacji prawie wszystkie dotyczyły fotowoltaiki – 99 proc.

 

W maju br. powstało 12 003 sztuk nowych instalacji z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, o łącznej mocy 315,5 MW. Pod względem liczby instalacji prawie wszystkie dotyczyły fotowoltaiki – 99 proc.

Aby przyspieszyć procesy związane z odnawialnymi źródłami energii oraz dostosować prawo do nowych dokumentów europejskich, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) czy ulg dla odbiorców energochłonnych, rządzący przygotowali nowelizację przepisów.

Zgodnie z komunikatem KPRM: "przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE".

W myśl nowych przepisów zmianie ulegną m.in. terminy administracyjne dla inwestycji OZE. Docelowo łączny czas trwania procedur inwestycyjnych (administracyjnych) ma ulec zmniejszeniu z 356-416 dni do 149 dni. Stanie się to dzięki skróceniu terminów wydawania zezwoleń i decyzji. Chodzi konkretnie o instalacje OZE, które wykorzystują do swojego działania energię z:

  • promieniowania słonecznego, 
     
  • magazynów energii elektrycznej, 
     
  • pomp ciepła, 
     
  • urządzeń oraz instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. 

W związku z nowelizacją prawa KPRM poinformowała także o ulgach, które będą należeć się odbiorcom energii z OZE:  "[ulgi -przyp.red.] zostaną dostosowane do unijnych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią".

 

CZYTAJ WIĘCEJ: