Muzeum Borów Tucholskich otwiera nowy etap swej historii - stało się częścią Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa

Region Raport
Styl Życia
Muzuem  Borów Tucholskich

W sali wystaw czasowych Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi zaplanowano dziś (czwartek, 21 marca) otwarcie wystawy haftu borowiackiego. Prezentacja inauguruje działalność tucholskiego Muzeum w zupełnie nowej strukturze organizacyjnej – jako oddziału Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu, instytucji kultury samorządu województwa.


Muzeum przy ul. Podgórnej 3 w Tucholi jest nieduże, ale z duszą. Powstało w roku 1980, pierwotnie jako filia Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Po dziesięciu latach przejęte zostało przez Tucholski Park Krajobrazowy. W roku 2001, gdy przyszłość placówki stanęła przed wielkim znakiem zapytania, prowadzenie muzeum z całym dobrodziejstwem muzealnego inwentarza przejęło starostwo powiatowe w Tucholi. 

Pomysł na przyszłość

Na tym jednak problemy się nie skończyły. Mimo nakładów ponoszonych przez powiatowy samorząd, placówka nie spełnia formalnych wymogów - wynikających z ustawy o muzeach, ani tych dotyczących obiektów użyteczności publicznej. Te problemy są oczywiście do rozwiązania, ale wymagają przeprowadzenia poważanej modernizacji, której koszty, szacowane już kilka lat temu na ponad 1,2 mln zł, przewyższają możliwości starostwa. 

Stąd pomysł na sprzedaż budynku województwu i ulokowanie muzeum w strukturze Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu - tak aby nadal mogło pełnić swą ważną kulturową funkcję.

Plan ten był przez tucholskich samorządowców żywo dyskutowany, ostatecznie, w czerwcu zeszłego roku radni powiatu tucholskiego wyrazili zgodę na transakcję. W uzasadnieniu uchwały rady powiatu przeczytać można m.in.: ”Wszystkie podejmowane działania mają na celu zapewnienie stabilnego rozwoju Muzeum Borów Tucholskich, stworzenie dla niego nowych szans i wzmocnienie pozycji kultury borowiackiej na mapie naszego województwa. Nie pozbywamy się problemu – rozwiązujemy go. Nowa jednostka będzie współfinasowana przez powiat tucholski, dzięki czemu zachowamy istotny wpływ na jego funkcjonowanie”.

Także radni sejmiku zgodzili na zakup muzeum. Sprzedaż odbyła się w trybie bezprzetargowym, obiekt został przejęty za 1,425 mln zł.

Centrum zanikających rzemiosł     

Siedziba muzeum to budynek dawnego spichrza, wzniesiony w latach 1890-1910 i wpisany do rejestru zabytków. Mieszczą się w nim ekspozycje dotyczące historii Tucholi, tradycji i kultury borowiackiej, bogactwa przyrodniczego Borów Tucholskich, jest nawet rekonstrukcja borowiackiej chaty. W sali  wystaw czasowych prezentowana jest sztuka artystów profesjonalnych, jaki i rękodzieło twórców ludowych, odbywają się tam także inne wydarzenia  kulturalne.   
 

Jaki jest nowy pomysł na tucholskie muzeum? Jak się dowiedzieliśmy w K-PCD, priorytetami w tworzeniu nowej linii programowej będzie: 

  • przeorganizowanie muzeum na Centrum Zanikających Rzemiosł i Zawodów gdzie kultywowane będą charakterystyczne dla regionu borów tucholskich dawne zawody (przede wszystkim: hafciarstwo, plecionkarstwo), tradycje, bogata historia i osiągnięcia Borowiaków Tucholskich
  •  przeprowadzenie działań remontowych mających na celu dostosowanie Centrum Zanikających Rzemiosł i Zawodów do pełnienia funkcji nowoczesnego centrum edukacyjno-wystawowo-muzealnego. Gdzie popularyzowana będzie wyjątkowość mieszkańców Borów Tucholskich.

Oba samorządy - województwa i powiatu tucholskiego -  nadal będą współpracowały przy  prowadzeniu muzeum. Starostwo  zobowiązało się dofinansowywać działalności statutową placówki kwotą 150 tys. rocznie i  udostępnić dwa pomieszczenia w budynku starostwa, jako miejsca pracy kadry merytorycznej i punktu informacji turystycznej - do czasu pozyskania docelowej przestrzeni.