Most im. Elżbiety Zawackiej obchodzi jubileusz. Minęła dekada od otwarcia przeprawy przez Wisłę

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. 123rf

Okazją to dyskusji o moście generał Elżbiety Zawackiej jest dziesięciolecie  jego istnienia. Władze Torunia z tego okazji przygotowały nie tylko specjalną konferencję. Dla zainteresowanych zorganizowano również rzeźbienie przeprawy na żywo w ogromnych blokach lodu. 

 

Przypomnijmy, że budowa drugiego mostu w Toruniu trwała trzy lata. Inwestycja rozpoczęła się w 2010 r. Przeprawę oddano do użytku - ze względu na niski stan wody i w związku z tym pojawiających się problemach na budowie - kilka miesięcy później niż pierwotnie planowano, tj. 9 grudnia 2013 r. Warto nadmienić, iż do posadowienia podpór samego mostu wbito w grunt 1,5 tys. pali prefabrykowanych, a pozostałe obiekty inżynierskich zainstalowano na kolejnych 2,5 tys. palach. Most im. Elżbiety Zawackiej posiada także najdłuższe w Polsce przęsła łukowe, mające po 50 m wysokości i 270 m długości. 

 

Więcej ciekawostek o moście

 

Najbliższy weekend w Toruniu w związku z rocznicą budowy przeprawy im. gen. Elżbiety Zawackiej, upłynie pod znakiem konferencji i wydarzeń towarzyszących. Na 9 grudnia o godz. 10 zaplanowano spotkanie z przedstawicielami projektanta, wykonawcy, podwykonawców i instytucji zaangażowanych w proces inwestycyjny. Co w programie? Inżynier Krzysztof Dudek, członek zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski wygłosi referat na temat toruńskich mostów, ich historii i znaczenia. Innym z prelegentów będzie dr Krzysztof Wąchalski, jeden z projektantów toruńskiej inwestycji, który opowie o historii projektu i jego realizacji. Ponadto referat o "inżynieryjnym majstersztyku" w nawiązaniu do toruńskiej inwestycji wygłosi mgr inż. Zbigniew Szubski - przedstawiciel wykonawcy mostu - Firmy Strabag. Innym z problemów omawianych na konferencji będą warunki ruchu drogowego jakie panują na moście. W tym przypadku swoje wystąpienie przygotował dr. hab. inż. Jan Kempy, prof. Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Z kolei Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu opowie o znaczeniu Wisły w rozwoju przestrzennym Torunia. 

Patronat nad konferencją objął Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-kujawski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Toruniu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych w Toruniu. 


Lodowa miniatura przeprawy


W godz. 16 - 19 na toruńskim Rynku Staromiejskim grupa ICE TEAM wyrzeźbi na oczach widzów most im. gen. Zawackiej w ogromnych bryłach lodu. Każda z nich ma wymiar 1x1x0,25 m, a całość rzeźbionej atrakcji wyniesie 4 m długości i 1,5 m wysokości. Warto zaznaczyć, że jeden z bloków lodowych waży blisko 230 kg.

 - Do rzeźbienia użyjemy pił elektrycznych, frezarek i  dłut - mówi Robert Burkat, jeden z rzeźbiarzy lodowych z grupy ICE TEAM,

 

Jakie inne atrakcje przygotowano?

  • 8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego

Możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia w samochodzie pędzącym po moście. Na Rynku Staromiejskim, w pobliżu wejścia do Muzeum Okręgowego ustawiona zostanie duża plansza z grafiką mostu i napisem okolicznościowym.

  • 8-22 grudnia 2023, Rynek Staromiejski w Toruniu, obok wejścia do Dworu Artusa

Wystawa „Most gen. Elżbiety Zawackiej połączył to, co najważniejsze. Historia powstania przeprawy w obiektywie” ma na celu zaprezentowanie jak zmieniał się plac budowy tej inwestycji na przestrzeni kolejnych prac budowlanych.

  • 9 grudnia 2023, pl. Daszyńskiego w Toruniu

O godz. 10 wszyscy chętni będą mogli uwiecznić siebie na fotografii przed tunelem na placu Daszyńskiego.   Inspiracją do spotkania jest fotografia wykonana przez Jacka Smarza, fotoreportera „Nowości” w 2013 r.   - Zachęcamy osoby z fotografii, aby przyszły i zrobiły sobie zdjęcie... po 10 latach. Zapraszamy też tych, którzy chcieliby powiększyć grono znajomych mostu - informuje toruński Urząd Miasta.