Mocny akcent na zakończenie festiwalu "Nowe Obroty". W Toruniu gościli noblistka Leymah Gbowee, astrofizyczka dr Mary A. Voytek i prof. Avi Loeb

Puls Dnia
Region Raport
Leymah Gbowee
Fot. Michał Kuras dla UMWKP

W Dworze Artusa zakończył się festiwalu „Nowe Obroty”, który był finałowym wydarzeniem Roku Mikołaja Kopernika. W Toruniu gościły noblistka Leymah Gbowee i odpowiedzialna za program astrobiologiczny amerykańskiej NASA dr Mary A. Voytek. Spotkanie rozpoczął koncert światowej klasy pianisty Leszka Możdżera. Festiwal współorganizował samorząd województwa.


Dr Mary A. Voytek

Podczas piątkowego (16 lutego) spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z dr Voytek rozmawiano m.in. na temat popularyzacji nauki – amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA ma tu znakomite know-how i znaczące sukcesy. W sobotę (17 lutego) amerykańska astrobiolożka rozmawiała o swojej pracy w agencji z dr Pedro Russo z holenderskiego Leiden University.

Dr Voytek pełni funkcję starszego naukowca ds. astrobiologii w Science Mission Directorate w siedzibie głównej NASA. Służy jako przedstawiciel NASA w wielu międzynarodowych grupach badających potencjał życia we wszechświecie.

Fot. Michał Kuras dla UMWKP


Leymah Gbowee

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2011 roku Leymah Gbowee jest aktywistką na rzecz praw kobiet i matką dziewięciorga dzieci. Ruch kobiecy, któremu przewodziła, odegrał kluczową rolę w zakończeniu wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Jej wykład nosił tytuł "Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt". Leymah Gbowee była gościem marszałka Piotra Całbeckiego w sobotę (17 lutego).

– Otwieramy rok odważnych kobiet w naszym województwie, które tworzą ten region od wielu lat  – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Odważna kobieta to nie rewolucjonistka. To osoba, która zmienia świat na lepszy. Jest wiele zła na świecie, wiele zła w życiu społecznym, w naszej pracy, w naszych domach i wielu innych obszarach. Kobiety chcą i zmieniają świat na lepsze, i to nie kwestia walki płci. To jest kwestia walki dobra ze złem. Takich postaci jest wiele w naszej historii. A dziś gościmy osobę, która skupia wszystko to, co jest pragnieniem ludzi wolnych, chcących żyć w pokoju, ale też z poczuciem godności, bez względu na to, kim się jest,  jakie ma  się przekonania, światopogląd, wyznanie, czy jest osobą niewierzącą. Liberia to kraj, który jeszcze niedawno był obszarem wojny. Wraz z przyjaciółkami Leymah Gbowee zjednała kobiety różnych wyznań, z różnych środowisk – i wspólnie zatrzymały wojnę.

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2011, liberyjska działaczka społeczna, rzeczniczka praw kobiet. Założycielka Gbowee Peace Foundation Africa, dyr. Gender, Law & Transformative Peace Initiative w CUNY School of Law, USA. Współzałożycielka Women Peace & Security Network Africa. Magister transformacji konfliktów, doktor prawa honoris causa.  

Fot. Michał Kuras dla UMWKP


Prof. Avi Loeb

Amerykańsko-izraelski astrofizyk teoretyczny Avi Loeb jest związany z Uniwersytetem Harvarda. Jest to postać bardzo znacząca w świecie fizyki teoretycznej. Na festiwalu "Nowe obroty" wygłosił wykład w niedzielę (18 lutego) pt. "Następna Rewolucja Kopernikańska". Zainteresowania badawcze prof. Loeba są bardzo szerokie – od powstawania pierwszych galaktyk poprzez fenomen czarnych dziur po możliwość nawiedzania naszego Systemu Słonecznego przez statki kosmiczne Obcych. W 2012 r. magazyn TIME wybrał Loeba jednym z 25 najbardziej wpływowych ludzi zajmujących się badaniem Kosmosu.

Fot. Michał Kuras dla UMWKP

 

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.