Młyny Rothera po rewitalizacji. Jakie plany na dalsze funkcjonowanie instytucji mają władze Bydgoszczy?

Puls Dnia
Region Raport
@
Fot. UMB

O ofercie programowej i dalszych planach związanych z rozwojem Młynów Rothera rozmawiali dziś (19.03) w Bydgoszczy uczestnicy tamtejszej konferencji prasowej. 

Młyny Rothera w stanie deweloperskim zostały oddane do użytku w kwietniu 2021 roku. Z kolei mieszkańcy Bydgoszczy skorzystali z możliwości instytucji kilka miesięcy później. Przypomnijmy, że obiekt mógł przejść rewitalizację głównie dzięki dużemu zastrzykowi gotówki w postaci środków europejskich - jedna czwarta pieniędzy pochodziła z programu unijnego. W ramach tego wsparcia dofinansowano trzy projekty: Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym; Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna; Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym.

 - Wcześniej miasto Bydgoszcz wykupiło ten zdegradowany obiekt i starało się przywrócić mu blask - przypominała podczas konferencji Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Wyłoniły się trzy główne dziedziny Młynów Rothera: pierwsza z nich to dziedzictwo związane z wodą i historią naszego miasta, czemu poświęcona jest wystawa "Węzły", kolejna dziedzina to technika, czyli wystawa "Młyn Maszyna" i trzecia zarekomendowana dziedzina to Centrum Nauki i Wiedzy o Mózgu, ale to jeszcze przed nami.

Uczestnicy konferencji przedstawili cztery nowe projekty, które pojawią się wkrótce w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Dotyczą one m.in. zaaranżowania tarasu instytucji oraz wszystkich pozostałych przestrzeni, które nie są wystawami stałymi. 

 - Młyny łączą naukę z kulturą, ale także z ogromną aktywnością mieszkańców. Dlatego tak wiele jest w instytucji przestrzeni, aby każdy mieszkaniec mógł znaleźć miejsce na własne pomysły i kreatywność - dodała Iwona Waszkiewicz. 

 

Młyny liczą na dobrą współpracę

Sławomir Czarnecki, dyrektor instytucji przypomniał z kolei, że Młyny Rothera to Najlepszy Produkt Turystyczny 2023 roku według Polskiej Organizacji Turystycznej. Młyny Rothera podejmują wkrótce współpracę z warszawskim Centrum Nauki Kopernik. 

 - W jednej z przestrzeni w Spichrzu Mącznym dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, zaaranżujemy wspólną przestrzeń. Będzie się ona nazywać Strefa Sowa, czyli strefa odkrywania wyobraźni i aktywności - tłumaczył Sławomir Czarnecki.

W strefie znajdą się m.in. eksponaty z głównej wystawy stałej z Centrum Nauki Kopernik. Oprócz tego w Młynach Rothera znajdzie się też majsternia, czyli strefa warsztatowa. 

 - Ta współpraca daje nam dostęp do ich najlepszych praktyk, animatorzy Centrum Nauki Kopernik będą szkolić naszych animatorów, będziemy oferować te same warsztaty aktywności jak w warszawskiej instytucji. Na bazie tych pomysłów będziemy budować scenariusze własne pod bazę wystaw "Węzły" i "Młyn maszyna" - dodał Sławomir Czarnecki

Ze wszelkimi bieżącymi wydarzeniami, które odbywają się w instytucji kulturalnej można zapoznać się TUTAJ