W poniedziałek (16 września) po raz drugi w nowej kadencji debatują młodzi mieszkańcy regionu, którzy zasiadają w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wiodącymi tematami obrad są: pomoc powodzianom, uczynienie 2025 rokiem dzieci i młodzieży oraz rola kobiet w polityce.
Drugie obrady w nowej kadencji
Posiedzenie rozpoczęło się od minuty ciszy dla ofiar powodzi na południu kraju. W obradach oprócz młodych radnych udział biorą m.in. przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska oraz posłanka Iwona Karolewska.
Wśród poruszanych tematów były: pomoc mieszkańcom zalanych terenów, uczynienie 2025 rokiem dzieci i młodzieży oraz rola kobiet w polityce.
- Przede wszystkim młodzi powinni włączyć się w pomoc powodzianom. Nie wiem dokładnie, co chcą zrobić. Powinni włączyć się w tę pomoc, która ma realny wymiar. Podpiszą dziś deklarację, aby rok 2025 był rokiem dzieci i młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim. Czekam na argumentację. Deklarację znam. Ciekawa jestem dyskusji. Uważam, że to ważna inicjatywa. Nie chcę mówić o banalnych stwierdzeniach, ale zwrócenie uwagi w okresie po pandemicznym na kondycję psychiczną młodych ludzi i na to, żeby postawić ich w centrum zainteresowania uważam za właściwe - powiedziała przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
Inicjatywa z Kujaw i Pomorza
Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyszedł z inicjatywą, aby przyszły rok w każdym województwie w kraju był rokiem dzieci i młodzieży. Radni planują też wspierać zbiórki na rzecz powodzian oraz przeznaczyć część swojego budżetu na transport darów.
- Dzisiaj przede wszystkim zajmiemy się tym, aby rok 2025 był rokiem dzieci i młodzieży. Chcemy podjąć ogólnopolską inicjatywę, aby wszystkie sejmiki województw podjęły taką uchwałę. Porozmawiamy z innymi sejmikami, aby grzecznie wytłumaczyć, dlaczego fajnie by było i aby zmotywować dorosłe władze. Mamy wsparcie rzeczniczki praw dziecka. Skupimy się też na przygotowaniach do konferencji o roli kobiet w polityce i wystosowaniem apelu do szkół i młodzieży, aby wspomogli ofiary powodzi. Przede wszystkim chcemy promować ideę zbiórek i przeznaczyć część naszego budżetu na transport darów na Śląsk - opowiada radna młodzieżowego sejmiku Kinga Woźniak.
Rola kobiet w polityce
22 listopada Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego planuje przeprowadzenie konferencji pod tytułem „Współczesna rola kobiet w polityce”. Podczas dzisiejszych obrad zostanie wybrany zespół roboczy, który będzie przygotowywał wydarzenie.
- Będziemy obradować na temat współczesnej roli kobiet w polityce. Według nas kobiety powinny być odważne. Takie, które się niczego nie boją i potrafią pójść po swoje. Przede wszystkim nad tym, ale 22 listopada planujemy konferencję na ten temat. Dzisiaj uchwalamy skład zespołu roboczego. Nie umiem powiedzieć, czy kobiet jest za mało czy za dużo. Według mnie ważne, aby były to osoby kompetentne. Te, które działają. Dla mnie nie jest ważne, czy kobiet jest 10, 15 czy 20, a to czy są ludzie, z którymi można coś efektywnie robić - mówiła sekretarz sejmiku Martyna Makowska.
Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 25 października 2021 roku.