Młodzieżowe sejmiki z kujawsko-pomorskiego spotkały się w Toruniu. Nie boją się trudnych tematów

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Bartosz Fryckowski

W poniedziałek (9 września) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbył się II Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorem wydarzenia jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

II Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Już po raz drugi odbył się Kongres Młodzieżowych Rad Wojewódzkich Kujawsko-Pomorskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele młodzieżowych rad samorządów z całego regionu. Dzięki MRM młodzi mogą być organem doradczym dla władz samorządowych, a także z bliska uczyć się o tym, jak działają władze na szczeblu lokalnym. Pierwsza MRM powstała w 1990 roku w Częstochowie.

- Skupimy się na takich dwóch tematach. Jednym jest to, jak planować nasze działania, żeby nas po prostu nie wypaliły, żeby nas nic nie zdemotywowało, żebyśmy się czuli chciani i potrzebni. Też mamy jeden panel dotyczący wystąpień publicznych, żeby młodzi wiedzieli, jak wypowiadać się do mediów. Jedyna blokada między młodzieżowymi radami a tymi dorosłymi to wiek, ale w każdym społeczeństwie jest inne postrzeganie na decyzje. Warto, żeby ci starsi pytali zawsze tych młodszych o to, jaki mają punkt widzenia - powiedział jeden z organizatorów wydarzenia Igor Migdalski.

Harmonogram wydarzenia przewidywał m.in. networking, wykład z planowania inicjatyw, warsztaty z wystąpień publicznych, prelekcję dr Mariusza Popławskiego o kompetencjach społecznych młodzieżowych rad oraz prelekcję dr Łukasza Kosińskiego na temat myślenia projektowego.  


- Dzisiaj poprowadziłam warsztaty, które mają na celu zbudowanie stałych więzi pomiędzy uczestnikami kongresu. Mają się zintegrować i nawiązać współprace, które zaowocują wspólnymi inicjatywami w przyszłości. Poprowadziłam dwie gry. Jedna polegała na rozmowach, z jak największą ilością osób. Jest to ważne, bo kiedy działamy razem to możemy zdziałać więcej - opowiadała współprowadząca networking Kinga Woźniak.

 

Potrafią zająć się pomijanymi tematami

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska w poprzedniej kadencji doprowadziła do powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dziś dostrzega, że tego typu inicjatywy mają wiele zalet na różnych płaszczyznach.

- W pewnym sensie to moja inicjatywa, ponieważ bardzo mi zależało w poprzedniej kadencji na tym, aby powstał młodzieżowy sejmik. Na tyle bardzo, że teraz rozpoczyna drugą kadencję. Młodzieżowe rady są ważne ze względu na partycypację i współuczestnictwo w rządzeniu. To nie tylko kwestie edukacyjne, ale dla mnie ważna jest sprawczości. Jeżeli taka młodzieżowa rada doprowadzi przynajmniej jeden projekt do końca, to oznacza, że młodzi ludzie nauczą się odpowiedzialności - mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Młodzież działająca w ramach wojewódzkiego sejmiku nie bała się podejmowania trudnych tematów, które często były pomijane. - W poprzedniej kadencji bardzo poważnie zainteresowali się tematami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zorganizowali konferencję w tej sprawie, natomiast podjęli temat, który dla mnie jako osoby funkcjonującej w systemie edukacyjnym i samorządowym wydawał się może nie tak oczywisty, ale to np. młode macierzyństwo. Temu też było poświęcone seminarium. Zdziwiłam się, kiedy przed świętami poszli do schroniska dla bezdomnych - opowiada Elżbieta Piniewska.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 25 października 2021 roku. Kompetencje Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego to: 

  • inicjowanie procesu uchwałodawczego, 
     
  • opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży podejmowanych przez sejmik województwa, 
     
  • współudział przy tworzeniu wojewódzkich dokumentów strategicznych, które mogą oddziaływać na sytuację młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim, 
     
  • monitorowanie realizacji ww. dokumentów strategicznych, 
     
  • działania na rzecz młodzieży, szczególnie w zakresie edukacji obywatelskiej młodzieży i propagowania idei samorządności, 
     
  • współpraca z innymi ciałami i organizacjami młodzieżowymi, w szczególności młodzieżowymi radami różnych szczebli z województwa kujawsko-pomorskiego.

     

Najmłodsza młodzieżowa rada miasta w regionie działa z kolei w Nakle nad Notecią. Przykładowo tradycje MRM w Toruniu sięgają lat 90, jednak młodzież obraduje tu z przerwami. Pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miasta odbyły się na przełomie maja i czerwca 1998 roku. W sumie Rada funkcjonowała przez pięć dwuletnich kadencji. Po raz ostatni Rada została wybrana w 2015 roku. Kolejne próby wyłonienia rady zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku wystarczającej liczby zgłoszeń przedstawicieli ze szkół. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: