Minister Obrony Narodowej ogłosił termin kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozpocznie się 3 lutego. Informujemy, kto może spodziewać się zaproszenia na komisję wojskową. Mogą to być także kobiety.
Kwalifikacja wojskowa to procedura, w której określa się zdolność fizyczną i psychiczną obywateli do pełnienia służby wojskowej. Obejmuje m.in. badania lekarskie oraz wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej. Więcej o jej przebiegu powiedział nam TUTAJ mjr Armin Piątkowski, Szefem Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Toruniu.
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że kwalifikacja wojskowa zostanie ogłoszona 20 stycznia 2025 r. i potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia. Osoby nią objęte będą musiały stawić się na komisji wojskowej w wyznaczonym terminie. Kwalifikacja ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.
Sprawdziliśmy, ile zarabia się w wojsku TUTAJ.
Kwalifikacją wojskową w 2025 roku zostaną objęci:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w ustawie o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach przydatnych w sprawach obronności (np. kierunki medyczne, pielęgniarskie i psychologiczne);
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
W skład komisji powiatowej wchodzi lekarz - przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji, a w jej pracach bierze również pielęgniarka lub ratownik medyczny.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają obowiązek prowadzenia rejestru osób objętych rejestracją na podstawie danych osobowych z ewidencji ludności. Muszą też sporządzić wykaz osób o nieuregulowanym stosunku do obowiązku obrony Ojczyzny, w którym ujęte są osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu.
Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej otrzymuje wezwanie z określonym dniem, godziną i miejscem stawienia się, z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni. Stawiennictwo jest obowiązkowe, a za niepojawienie się grozi grzywna i doprowadzenie na komisję przez policję. Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może pojawić się na badaniu, musi poinformować o tym odpowiedniego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu, na który dostała wezwanie. Wyznaczony będzie nowy termin na stawienie się przed komisją.
Po odbyciu kwalifikacji kandydat otrzymuje kategorię zdolności do służby wojskowej, otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiony do pasywnej rezerwy wojskowej.