Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z reprezentującymi nasz region parlamentarzystami. Lista zadań, dla których przyda się wsparcie, jest długa

Region Raport
Biznes Region
Spotkanie z parlamentarzystami
Fot. Ryszard Warta

Miejsce województwa na tle kraju, nasze silne i słabe punkty, katalog spraw do załatwienia i deklaracje współpracy ze wszystkich politycznych stron. W piątek, 5 stycznia, w Sali Weneckiej Pałacu Dąmbskich we Toruniu, odbyło się spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z parlamentarzystami z regionu, poświęcone potrzebom i wyzwaniom rozwojowym województwa kujawsko-pomorskiego.

- Lista tematów i zadań do zrealizowania jest długa, ale moim zdaniem realna. Zadań jest bez liku, ale dlaczego nie? Skoro mamy nowe rozdanie, nowych posłów i senatorów, mamy też dużą  reprezentację ministrów, którzy zasiadają w rządzie i mam nadzieję będą wspierać nasze projekty – mówił jeszcze przed rozpoczęciem spotkania Piotr Całbecki. 

To tradycyjne już spotkanie na rozpoczęcie nowej kadencji parlamentu, miało charakter i kurtuazyjny – marszałek gratulował posłom i senatorom wyboru – i konkretny, bo mówiono o bardzo konkretnych sprawach do załatwienia. Na spotkaniu zjawiła się większość parlamentarzystów (mamy ich w sumie w województwie 33), ze wszystkich opcji politycznych.

- Gratuluję wszystkim państwu – podkreślał marszałek Piotr Całbecki – przed wami jednak teraz ten wielki poziom odpowiedzialności, tworzycie przecież prawo, które musi być egzekwowane na poziomie każdego obywatela.

Gdzie jesteśmy, gdzie będziemy?

10 miejsce pod względem liczby ludności i powierzchni, ale w wielu aspektach rozwojowych wyższe na tle 16 województw. Adam Stańczyk, Dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, prezentując nowym parlamentarzystom region, skoncentrował się przede wszystkim na naszych silnych stronach – rolnictwie, tak zwanej turystyce zdrowotnej (jesteśmy tu ogólnopolską potęgą uzdrowiskową), stopniu wykorzystaniu OZE, potencjale, jaki niosą wolne tereny inwestycyjne.

Z kolei marszałek Całbecki mówił o wyzwaniach, które są przed nami w najbliższych latach, w bardzo różnych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego: komunikacji, zdrowiu, kulturze, stymulowaniu inwestycji (np. związanych z technologiami wodorowymi), tworzenia odpowiednich warunków rozwoju (wiele ciepłych słów padło m.in. pod adresem znaczenia Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju). O wszystkich tych problemach piszemy i będziemy pisać regularnie w kujawy-pomorze.info.

- Jesteśmy średnim regionem i chcemy się z tej pułapki wyrwać – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Następnie głos zabierali parlamentarzyści wszystkich opcji. Dominowała bardzo koncyliacyjna atmosfera, wszyscy deklarowali chęć wspieranie samorządu w prorozwojowych działaniach, akcentując wybrane segmenty tematyczne. 

Marcin Skonieczka z Trzeciej Drogi i Paweł Szrot z PiS mówili m.in. o konieczności koncentrowania się na koncepcji zrównoważonego rozwoju, a nie rozwoju przede wszystkim dużych aglomeracji, Włodzisław Giziński (KO) podkreślał znaczenie inwestycji kulturalnych i medycznych, Iwona Karolewska (KO) wskazywała na rozwój biznesu turystycznego i znaczenie przywracaniu samorządności w kraju.
 

Ponad podziałami
 

Anna Gembicka (PiS) podkreślała m.in. znaczenie  budowy stopnia wodnego w Siarzewie.  – To dla naszego regionu bardzo ważna sprawa i co najważniejsze, ponadpartyjnie się tu zgadzamy. W zespole do  spraw kaskadyzacji dolnej Wisły, który założyłam w Sejmie, są  parlamentarzyści różnych opcji i to dobrze, bo musimy współpracować.  

Posłanka Gembicka wyraziła też nadzieje, że projekt uruchomienia we Włocławku tzw. małego atomu, czyli elektrowni opartej na małych reaktorach modułowych, będzie kontynuowany. 

Poseł  i wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, wskazywał na konieczność ciągłego zabiegania o sprawy ważne dla regionu ze strony jego przedstawicieli w parlamencie.  – Robiliśmy to, będąc w opozycji, pisząc różnego rodzaju wnioski do budżetu dotyczące regionu, przygotowując interpelacje, interwencje i będziemy teraz robić to samo, licząc na większą skuteczność.

Co z KDP?


Pytany przez portal kujawy-pomorze.info o sprawę Kolei Dużych Prędkości, która w modelu forsowanym przez poprzedni rząd praktycznie deprecjonowała znaczenie naszego województwa, Arkadiusz Myrcha odpowiedział, że temat jest wciąż otwarty. – Trwa analiza tego projektu, zarówno w obrębie planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i układu sieci KDP.  Zakładam, że wszystkie warianty są możliwe.

Lista zadań, w których samorząd województwa liczy na wsparcie ze strony parlamentarzystów obejmuje między innymi:

  • Kontynuowanie programu modernizacji kujawsko-pomorskich szpitali (m.in. Centrum Onkologii w Bydgoszczy, rozbudowa szpitala we Włocławku, uzdrowienie finansów szpitala w Grudziądzu), 
  • Rozbudowa potencjału uzdrowiskowego regionu – w tym zabiegi o wpisanie tężni w Ciechocinku na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  • Drogi: S5, S10, S15, przebudowa drogi nr 80 (Bydgoszcz – Toruń),
  • Budowa linii kolejowej Solec Kujawsko-Port Lotniczy -Trzciniec - kolejowej obwodnicy Bydgoszczy,
  • Rozwój programu biogazowni, 
  • Powstanie Kujawsko-Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
  • Rozwój technologii wodorowych,
  • Tramwaj metropolitarny Bydgoszcz – Toruń,
  • Powstanie Centralnego Parku inwestycyjnego w Dźwierznie 
  • Stopień Wodny w Siarzewie
  • Elektrownia atomowa we Włocławku