Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska określił zakresy raportów środowiskowych dla tzw. małych elektrowni atomowych we Włocławku oraz Ostrołęce. To ważny krok w procedurze pozyskiwania zezwoleń na te inwestycje.
O sprawie poinformował portalsamorządowy.pl, powołując się na Polską Agencję Prasową. Według tych wiadomości, GDOŚ określił zakresy raportów środowiskowych, jaki spółka Orlen Synthos Green Energy przedłożyć musi w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla dwóch swych bliźniaczych projektów: budowy tzw. małych elektrowni atomowych pracujących na reaktorach BWRX-300 w Ostrołęce oraz we Włocławku. Jednocześnie GDOŚ zawiesił oba postępowania do czasu dostarczenia dokumentacji przez inwestora.
Przypomnijmy, że OSGE planuje zbudować we Włocławku siłownię atomową generującą moc rzędu 2000 MW, czyli dysponującej blokiem kilku reaktorów – pojedyńczy BWRX-300 daje 300 MW mocy. Elektrownia w Ostrołęce ma być słabsza, w tym wypadku zakładana moc to 1300 MW.
Jak już szeroko na kujawy-pomorze.info pisaliśmy, spółka OSGE – utworzona przez Orlen oraz Synthos, jedną ze spółek grupy kapitałowej Michała Sołowowa – zamierza zbudować w całej Polsce sieć siedmiu elektrowni pracujących na tzw. małych reaktorach modułowych (SMR). Ich wstępnie założone lokalizacje to:
- Włocławek - teren w pobliżu należących do grupy Orlen zakładów chemicznych Anwil,
- Ostrołęka – pobliże konwencjonalnej elektrowni spółki Energa (grupa Orlen),
- Dabrowa Górnicza,
- Kraków- Nowa Huta,
- Warszawa,
- Stalowa Wola/Tarnobrzeg,
- Stawy Monowskiej koło Oświęcimia.
Przygotowania do inwestycji w ostatniej z tych lokalizacji są w tej chwili najbardziej zaawansowane. W wypadku Stawów Monowskich GDOŚ wydał postanowienie dotyczące zakresu raportu środowiskowego równy rok temu – w lutym 2024 roku, a cała procedura środowiska zapoczątkowana została w maju 2023 roku.
– Przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji jądrowej na środowisko to jeden z najważniejszych elementów procesu inwestycyjnego. I zarazem jeden z najtrudniejszych – oceniał to wtedy Rafał Kasprów, prezes Zarządu OSGE (cytat za materiałami prasowymi OSGE).
W przypadku Włocławka procedura została wszczęta w sierpniu 2023 roku. Stąd poza liderem, czyli Stawami Monowski, gdzie elektrownia powstać ma pobliżu wielkich zakładów chemicznych spółki Synthos, „orlenowskie” lokalizacje we Włocławku i Ostrołęce to projekty, które przeszły dotąd najdalej w wieloletnim procesie przygotowań do inwestycji.
Według szacunków, samo przygotowanie raportu potrwał może koło dwóch lat.