- Włocławek obok Stawów Monowskich koło Oświęcimia to dwie lokalizacje dla małych elektrowni atomowych, do których przygotowania są najbardziej zaawansowane – powiedział portalowi kujawy-pomorze.info Mariusz Ilnicki z biura prasowego spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), potwierdzając, że plany jego firmy dotyczące Włocławka są cały czas aktualne.
Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o tym, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska umorzył postępowanie w sprawie o zawieszenia postępowania dotyczącego środowiskowych uwarunkowań dla projektu budowy we Włocławku tzw. małego atomu. Chodzi o modułową elektrownię w formacie SMR (Small Modular Reactors) opartą na zespole kilku reaktorów BWRX-300 produkowanych przez konsorcjum Hitachi-General Electric. Włocławek jest jedną z kilku lokalizacji, gdzie OSGE, planuje takie instalacje uruchomić.
O co w tym „umorzeniu zawieszenia” chodzi? Już wyjaśniamy: w listopadzie, z formalnych przyczyn - jak poinformowano nas w spółce – spółka OSGE wystąpiła do GIOŚ o czasowe zawieszenie postępowania związanego z uwarunkowaniami środowiskowymi dla włocławskiego projektu. Teraz spółka wystąpiła o to, żeby procedura została wznowiona, stąd decyzja GIOŚ o umorzeniu wcześniejszego zawieszenia.
O projekcie lokalizacji małego atomu we Włocławku szeroko w kujawy-pomorze.info pisaliśmy. Szerzej m.in. tu. Przypomnijmy tylko krótko, że OSGE to spółka tworzona przez PKN Orlen i Synthos - jedną ze spółek z grupy kontrolowanej przez Michała Sołowowa.
Wiosną 2023 roku OSGE, poprzez swe spółki celowe (w wypadku naszego regionu to zarejestrowana 18 kwietnia 2023 roku spółka BWRX-300 Włocławek) wystąpiła o wydanie decyzji zasadniczych dla małych elektrowni atomowych w Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Krakowie-Nowej Hucie i Stalowej Woli.
W pierwszej kolejności GIOŚ wszczął trzy postępowania o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji planowanych w Stawach Monowskich, Włocławku i Ostrołęce. Niemal równy rok temu, 1 lutego 2024, wydane zostało postanowienie o określeniu zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko dla SMR w Stawach Monowskich. W listopadzie zeszłego roku Polskie Sieci Energetyczne wydały dla tej lokalizacji warunki przyłączenia do sieci.
W międzyczasie trwała seria zmian personalnych w szefostwie spółki - zapoczątkowana odwołaniem w lutym 2024 roku Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu. Do ostatniej ze zmian doszło w listopadzie zeszłego roku, gdy z zarządu OSGE odszedł reprezentujący tam interesy Orlenu Wojciech Wrochna, który został powołany przez premiera na Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Zastąpiła go Magdalena Zabłocka-Foulkes obejmując stanowisko wiceprezesa spółki. Prezesem zarządu OSGE niezmiennie pozostaje Rafał Kasprów.