Lokalizator smoczka, autosegregujący kosz na śmieci i inne pomysły. Czy nasze dzieci są innowacyjne? Konkurs KPAI „Mój Innowacyjny Wynalazek”

Biznes Region
Biznes Ludzie
m
Fot. Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji

Polacy uważają się – jak wynika z badań – za naród bardzo innowacyjny, ale rzeczywistość jest trochę inna: według Global Innovation Index lokujemy się dopiero na 41 miejscu pod tym względem, a wyprzedzają nas nie tylko kraje zachodniej Europy, ale również środkowej. Jest więc co poprawiać, a żeby rozwijać innowacyjność w dorosłym życiu, warto promować ją już u dzieci i młodzieży.

Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji zorganizowała właśnie kolejną edycję konkursu „Mój Innowacyjny Wynalazek”. I niektóre nagrodzone pomysły rzeczywiście mogą wzbudzić zainteresowanie. O krótką rozmowę poprosiliśmy AGNIESZKĄ DANKOWSKĄ z KPAI, jedną z organizatorek konkursu:

To nie była pierwsza edycja „Mojego Innowacyjnego Wynalazku”?

Nie, już piąta. I jak zwykle dzieci nas nie zawiodły, najwięcej zgłoszeń wpłynęło w kategorii klas IV – VIII. Uczestnicy konkursu mają od 6 do 20 lat.

Któreś ze zgłoszeń szczególnie zwróciło pani uwagę, ze względu na swoją kreatywność?

Mnóstwo było takich pomysłów. Generalnie projekty dzielą się na kilka grup: wynalazków prozdrowotnych, ekologicznych i pomysłów, które odpowiadają na problemy codzienne dzieci.

Był więc na przykład taki wynalazek, który co prawda nie został wyróżniony, ale był bardzo ciekawy i można się domyślać, że odpowiadał właśnie na potrzebę tego konkretnego dziecka, które najwyraźniej ma młodsze rodzeństwo. A chodzi o lokalizator smoczka. Kolejny wynalazek, który już uzyskał wyróżnienie, to papciuchy – cieplaki. Wystarczy spojrzeć na aurę a oknem i już wiadomo, że to odpowiedź na to, co nas aktualnie otacza.

W czasie tych pięciu edycji coś się zmieniło? Można wskazać jakieś tendencje, któraś z kategorii wynalazków zrobiła się modniejsza?

Nie, co roku widzimy właściwie bardzo podobną tendencję, nie ma tu dużych zmian. Dominują te trzy grupy projektów, o których mówiłam.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Patentowego RP oraz Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Na zdjęciu przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku Elżbieta Piniewska i prezes KPAI, Maciej Krużewski z laureatami.

A kto zdobył nagrody?

  • I miejsce w kategorii klas I-III: Tomasz Stępień - SP im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie, za wynalazek „Uzdrawiacz”
  • I miejsce w kategorii klas IV-VIII Daria Czernecka, Taisiia Kovbasiuk oraz Karolina Kosicka - SP przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla Dziewcząt w Kruszwicy, za wynalazek „Inteligentny wózek”
  • Wyróżnienia w kategorii najmłodszy wynalazca: Helena Knioła - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. Armi Krajowej, Nakło nad Notecią; za wynalazek „aparat”; Patryk Szczepaniak - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. Armi Krajowej, Nakło nad Notecią; ; za wynalazek „piłkarzyki”
  • Wyróżnienia w kategorii klas I-III: Maja Laskowska - SP im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie; za wynalazek „Telefon prześwietlający kości”; Franciszek Krajnik - SP nr 8 w Toruniu; za wynalazek „Szafa, która Cię ubierze”
  • Wyróżnienia w kategorii klas IV-VIII: Julia Piotrowska - SP 23 we Włocławku; za wynalazek „papciuchy cieplaki”; Nina Cholewińska - SP 41 w Bydgoszczy; za wynalazek „Autosegregujący kosz na śmieci”; Dominik Cierpisz - SP im. Tadeusza Kościuszki w Gębicach; „stojak na słuchawki z indukcyjną ładowarką”
  • Wyróżnienia w kategorii klas ponadpodstawowych: Bartosz Sakowski - LO im. Wyczółkowskiego w Koronowie; za wynalazek „okulary rentgenowskie”; Wiese Zuzanna - LO im. Wyczółkowskiego w Koronowie; za wynalazek „panel fotowoltaiczny – video skaner”
  • Nagroda specjalna Prezesa Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji sp. z o.o. za wrażliwą społeczność: Alicja Balcerak - SP 41 w Bydgoszczy; za wynalazek „opaska uczuć”