- Jednym z naszych celów jest budowa drogi rowerowej z gminy Sadki do gminy Nakło. Łączy je dziś ciesząca się złą sławą droga nr 10. Mówi się u nas, że autobusem jest za drogo, a pieszo zbyt niebezpiecznie. Połączenie rowerowe to wielki krok w komunikacji dla mieszkańców naszej gminy, którzy coraz chętniej korzystają z rowerów, ale też ważna rzecz dla ich bezpieczeństwa. Moglibyśmy taką inwestycję zrealizować ze środków naszej gminy, ale trwałoby to latami - mówił Dariusz Gryniewicz, wójt gminy Sadki w powiecie nakielskim.
Bezpieczna droga rowerowa w gminie Sadki, na zachodnich kresach województwa, projekt o wartość 2,26 mln euro, to tylko jedna z wielu inwestycji, które zrealizowane będą w ramach Obszarów Prowadzenia Polityki Terytorialnej (OPPT) z potężnymi dofinansowaniem ze środków unijnych. W poniedziałek (4 grudnia) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisana został kolejna, przedostania już transza umów dla OPPT w naszym regionie. Umowy z władzami województwa podpisali samorządowcy, którzy reprezentują:
- Stowarzyszenie OPPT Powiatu Lipnowskiego (wartość wsparcia: 14,8 mln euro),
- Stowarzyszenie OPPT Sępolna Krajeńskiego (8,2 mln euro),
- Partnerstwo OPPT Nakło nad Notecią (1,6 mln euro).
Sposób na barierę dostępu
- Cele jakie będą w dzięki tym środkom realizowane zbieżne są z celami zapisanymi w strategii naszego województwa, także w Funduszach Europejskich dla Pomorza i Kujaw i oczywiście z oczekiwaniami władz lokalnych. W ten sposób, decentralizujemy zarządzanie środkami unijnymi, przekazujemy sporo kompetencji w podejmowaniu decyzji i w dokonywaniu wyboru projektów, które będą realizowane. Myślę, że w ten sposób także przyspieszymy wykorzystanie środków unijnych – powiedział marszałek województwa, Piotr Całbecki. - Przeszło pół miliarda euro rozdysponowujemy na politykę terytorialną, począwszy od tak dużych programów jak ZIT-y, na przykład bydgoski, czy toruński, a kończąc na obszarach na poziomie powiatów, czy nawet gmin. Wszędzie tam pieniądze docierają. Chodzi nam o przełamywanie barier dostępności.
- Za nami miesiące rozmów, spotkań, teraz dopłynęliśmy do celu. Warto też pamiętać, że polityka terytorialna to żywy organizm. To co zostało zaplanowane, jeśli będzie tak konieczność, może ulec zmianie, a my jesteśmy otwarci na wszystkie możliwości – dodała wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.
Projekty, które poprzez OPPT zostaną sfinansowane są różne: od inwestycji w infrastrukturę, jak wspomniane już ścieżki rowerowe, przez termodernizacje obiektów publicznych aż po cele oświatowe, kulturalne, turystyczne i te, z zakresu ochrony zdrowia.
- Utworzyliśmy stowarzyszenie, dogadujemy się, nie narzucamy kto i na co ma wydać te środki. Każdy wójt czy burmistrz wie, gdzie są one najbardziej potrzebne. Będziemy kierować środki na ochronę zdrowia, ale także np. na doposażenie sali koncertowej, która niebawem, w lutym, oddamy do użytku - wyliczał Krzysztof Baranowski, starosta lipnowski i prezes Stowarzyszenia OPPT w jego powiecie.
Samorządowcy zapewniali, że są dobrze przygotowani do realizowania zaplanowanych projektów.
- Liczymy, że szybko te środki da się uruchomić, w końcu czas to pieniądz – dodał starosta sępoleński Jarosław Tadych.
Polityka terytorialna, czyli jaka?
Cele polityki terytorialnej województwa wobec konkretnych obszarów funkcjonalnych wpisane są do umów terytorialnych. Największe z nich, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli tzw. ZIT-y, obejmują największe ośrodki miejskie regionu wraz z ich zapleczem aglomeracyjnym.
Swoje umowy terytorialne mają też powiaty i gminy tworzące wspólnie obszary polityki terytorialnej. W tych umowach wpisane m.in. listy i opisy projektów priorytetowych, harmonogram realizacji i efekty, które mają być za pomocą tych projektów osiągnięte.
Stronami umów są: samorząd województwa, który gwarantuje lokalnym partnerstwom samorządowym pieniądze z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, a z drugiej strony stowarzyszenia samorządowe, które opisane w umowach projekty będą realizować. Na przykład stowarzyszenie OPPT dla gmin i powiatu lipnowskiego tworzą: samorząd powiatu, gminy Kikół, Wielgie, Tłuchowo, Bobrowniki, Chrostkowo i Lipno, miasto i gmina Dobrzyń nad Wisłą i Skępe oraz miasto Lipno.
Generalnie chodzi o to, by wpływ na politykę wykorzystania pieniędzy unijny miały także te najbardziej lokalne społeczności – choćby dlatego, że „na dole” najlepiej widać, jakie inwestycje są najbardziej potrzebne.
Od boiska do biblioteki
Wśród zadań, które będą realizowane w ramach OPPT znalazły się między innymi:
OPPT Powiat i gminy powiatu lipnowskiego
- wsparcie edukacyjne dla dzieci i nauczycieli z gminy Kikół (całkowita wartość projektu 44,45 tys. euro),
- utworzenie domu kultury i zmiana lokalizacji biblioteki w Bobrownikach (450 tys. euro),
- budowa boiska wielofunkcyjnego w Woli, gmina Kikół (420, 89 tys. euro),
- modernizacja i wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipnie (420 tys. euro),
- budowa stacji uzdatniania wody w Orłowie, gm. Wielgie (1,5 mln euro)
- budowa ścieżki pieszo-rowerowej Tłuchowo - Kamień Kotowy, gm. Tłuchowo (825 tys. euro)
OPPT Powiat i gminy powiatu sępoleńskiego
- kompleksowa modernizacja energetyczna wiejskich szkół podstawowych w gminie Sępólno Krajeńskie (700 tys. euro),
- budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi nr 25 w miejscowości Zamarte (420 tys. euro),
- zagospodarowanie lasu komunalnego w Sępolnie Krajeńskim (235 tys. euro)