Lech Narębski uhonorowany prestiżową nagrodą im. profesora Zachwatowicza

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
t
Fot. MKiDN

Lech Narębski, znawca dawnych fortyfikacji i były miejski konserwator zabytków w Toruniu został laureatem Nagrody im. Profesora Jana Zachwatowicza – prestiżowego wyróżnienia nadawanego przez Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i ochrony zabytków. Nagroda wręczona została w ostatnią środę (4 grudnia) podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda imienia prof. Jan Zachwatowicza (1900-1983)  - wybitnego konserwatora sztuki i architekta, szczególnie zasłużonego dla powojennej odbudowy Warszawy - ustanowiona została w roku 2000, w stulecie urodzin patrona, przez Generalnego Konserwatora  Zabytków, Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS oraz bliskich Profesora  jego córki Katarzynę Zachwatowicz-Jasieńską i  Krystynę Zachwatowicz-Wajdę oraz zięcia, Andrzeja Wajdę. Premiować ma osoby o najwyższych zasługach w ochronie zabytków. 


Lech Narębski jest absolwentem konserwatorstwa i zabytkoznawstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest wybitnym znawcą dawnych fortyfikacji, zasłużonym m.in. w popularyzacji wiedzy o toruńskich fortach. Jak przypomina MKiDN, Lech Narębski jest także współautorem Karty Ochrony Fortyfikacji ICOMOS-POLSKA, wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków dotyczących ochrony zabytkowych dzieł budownictwa obronnego oraz licznych programów ochrony konserwatorskiej, w tym Zespołu Staromiejskiego w Toruniu – miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Przez lata związany był z państwową służbą ochrony zabytków  - jako wojewódzki konserwator w Kaliszu. W latach 2001 – 2008 był Miejskim Konserwatorem Zabytków w Toruniu, następnie przeszedł do pracy  w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. W roku 2020 przeszedł na  emeryturę.
 

Drugim laureatem  tegorocznej nagrody im. prof. Zachwatowicza został dr Grzegorz Grajewski – historyk sztuki, doktor nauk technicznych, związany z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu. Do jego zasług należą m.in. starania o wpis na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościołów  Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Hali Stulecia we Wrocławiu.

 
Nagrody laureatom wręczyła Bożena Żelazowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego i generalna konserwator zabytków a dobrą do tego okazją była konferencji ICOMOS  „Autentyzm zabytków – 30 lat Dokumentu z Nara o autentyzmie” w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.