Las, podchody, jezioro, gitara i ognisko – harcerze z Kujawsko-Pomorskiego mogą korzystać ze zmodernizowanego ośrodka w Białej w powiecie tucholskim ZDJĘCIA

Puls Dnia
Biznes Ludzie
x
Fot. Michał Kuras dla UMWKP

Odwiedzający Bory Tucholskie zuchy i druhowie z województwa kujawsko-pomorskiego mają już do dyspozycji gruntownie zmodernizowany Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Białej w powiecie tucholskim. W otwarciu obiektu uczestniczył i ognisko jedną zapałką podpalał marszałek Piotr Całbecki.


– Z satysfakcją wspieramy kujawsko-pomorskich harcerzy przy inwestycjach – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, ale także tym, którzy aktywnie działają, aby harcerskie wzorce, postawy i ideały przejmowały i pielęgnowały kolejne pokolenia. Życzę, by to piękne miejsce, przynosiło jak najwięcej dobrych wspomnień.

Ośrodek edukacji ekologicznej w Białej zyskał nowy budynek kuchni i stołówki, a istniejąca infrastruktura placówki została wyremontowana i zmodernizowana. Zarządzany jest przez Chorągiew Kujawsko-Pomorską ZHP. Koszt remontu to 15 mln zł, z czego wsparcie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 wyniosło ponad 13 mln złotych, kolejne 2 mln złotych to środki z budżetu samorządu województwa.  


Wsparcie dla harcerzy

Remont ośrodka w Białej to niejedyne marszałkowskie wsparcie dla kujawsko-pomorskich druhów. 26 lutego otrzymali samochód i sprzęt biwakowy o wartości 1,5 mln złotych. Podczas spotkania z okazji Dnia Myśli Braterskiej podsumowano także ubiegłoroczną akcję ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika, którą zainicjowali właśnie harcerze Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Dzięki działalności Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej harcerskie wzorce, postawy i ideały przejmują i pielęgnują kolejne pokolenia – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Druhny i druhowie są przecież tymi, którzy poprzez swoją aktywność i zaangażowanie społeczne mają ogromny wpływ na budowę społeczeństwa obywatelskiego i solidarnego.

Harcerze wzbogacili się między innymi o namioty, łóżka, materace, agregaty prądotwórcze, apteczki i defibrylatory AED. Środki na zakup sprzętu pochodziły z budżetu samorządu województwa.

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.