Kwesty na kujawsko-pomorskich cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Kwesta Toruń
fot. Agnieszka Bielecka

Kwestowanie na cmentarzach 1 i 2 listopada to kilkudziesięcioletnia tradycja. Jak co roku na kujawsko-pomorskich nekropoliach datki zbierają przedstawiciele samorządów gminnych, miejskich i wojewódzkich, naukowcy, sportowcy, ludzie kultury, społecznicy, marynarze czy strażacy. Sprawdzamy, jaki przebieg będą miały kwesty w Toruniu i Bydgoszczy.


Zebrane dzięki kwestom fundusze pozwalają na przywracanie świetności pomnikom o dużej wartości artystycznej lub upamiętniających zasłużone dla miast postaci.


Toruń

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego odbędzie się już po raz 22. Jej organizatorami są Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia. Cel zbiórki jest wskazywany przez członków ToMiTo, mieszkańców lub społeczników, a prace przy nagrobkach przeprowadzają, w ramach wakacyjnych praktyk, studenci Wydziału Sztuk Pięknych - Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Łącznie do tej pory odnowionych zostało ponad pojedynczych 30 pomników.

W tym roku torunianie będą zbierać fundusze na odnowę nagrobka rodziny Jankowskich. Okazały pomnik, obficie porośnięty bluszczem, znajduje się przy jednej z alejek w części cmentarza należącej do parafii śś. Janów. Jozefat Jankowski był  kupcem, działaczem miejscowych organizacji społecznych i narodowych w ostatnich latach zaboru pruskiego. Po powrocie Torunia w granice II Rzeczypospolitej w 1920 r. wszedł w skład pierwszej Rady Miejskiej, a w latach 1922-1926 pełnił funkcję wiceprezydenta Torunia.

Dzięki ubiegłorocznej zbiórce odnowiony został nagrobek rodziny toruńskich rzemieślników Glińskich. Jej nestor, Teodor Gliński (1870-1928) był twórcą i właścicielem firmy rodzinnej zajmującej się blacharstwem, a także aktywnym i wpływowym członkiem toruńskiego cechu rzemieślniczego. Działacz plebiscytowy z Warmii, w Toruniu znalazł drugi dom. Tu jego syn Teodor współorganizował w latach międzywojennych miejskie obchody 700-lecia Torunia oraz obchody Święta Rzemiosła Pomorskiego.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego rozpocznie się 1 listopada o godz. 8.00 i potrwa do godz. 14.00.

 

Bydgoszcz

Kwesta Bydgoszcz Rafał Bruski

Kwesty na cmentarzach Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej i Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej odbędą się już po raz 28. Ich organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Wśród kwestujących będą m.in. prezydent Rafał Bruski, wojewoda Michał Sztybel, prezes TMMB Zbigniew Ostrowski, a także dziennikarze, artyści, sportowcy i społecznicy.

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty wesprą m.in. odnowę grobu Marty Karaśkiewicz na Cmentarzu Starofarnym, która żyła na przełomie XIX i XX w. Jej nagrobek jest uważany za wybitne dzieło architektury cmentarnej z okresu modernizmu.

Rekordowy był rok 2015 r., gdy zebrano ponad 26 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na renowację nagrobka Stanisława i Tekli Lebińskich, grobów Korsowskich, Tylewskich i Urszuli Michalskiej-Kałużówny.

Cmentarz Starofarny na Okolu to najstarszy cmentarz katolicki w Bydgoszczy. Leży między Kanałem Bydgoskim a ulicą Grunwaldzką. Spoczywa tu wielu zasłużonych bydgoszczan. Nekropolia powstała na początku XIX wieku. Znajdują się tam grobowce o wartości historycznej między innymi: mogiła zasłużonego bydgoszczanina Teofila Magdzińskiego, groby żołnierzy francuskich wojny prusko – francuskiej z lat 1870-1871 czy nagrobek Haliny Stabrowskiej - jedynej bydgoskiej Damy Orderu Virtuti Militari.

Kwesty na cmentarzach Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej i Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej odbędą się 1 i 2 listopada o godz. 9.00 i potrwa do godz. 16.00.