Kujawsko-Pomorskie. W tych powiatach jest największe bezrobocie!

Biznes Region
Biznes Ludzie
Autor
@
Fot. 123rf

Nasze województwo pod względem bezrobocia w sierpniu br. zajęło 11. pozycję pośród innych regionów Polski.  To nie jest optymistyczny wynik (zajmujemy 10 miejsce pod względem wielkości i liczby ludności). Natomiast najniższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w Bydgoszczy – osób bez pracy było tu zaledwie 2,1 proc.

Generalnie stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie kujawsko-pomorskim pod koniec sierpnia ukształtowała się na poziomie 7 proc. (w kraju była niższa o 2 p.p.). Jednak ta wartość w porównaniu z lipcem 2023 r. pozostała na niezmienionym poziomie. Niestety na tle innych województw nie wypadamy zbyt dobrze. Kujawsko-pomorskie zajmuje dopiero 11. pozycję na tle reszty regionów Polski. Najgorzej z pracą jest w województwie podkarpackim (8,5 proc.).

 

Gdzie lepiej w regionie nie mieszkać?


Jak informuje GUS pod koniec sierpnia br. w województwie kujawsko-pomorskim wśród powiatów i miast na prawach powiatu najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w powiecie radziejowskim (16,5 proc.). Wysokie bezrobocie wystąpiło także w powiatach włocławskim (13,8 proc.) i lipnowskim (13,5 proc.). Najniższą stopę bezrobocia w analizowanym miesiącu zarejestrowano w Bydgoszczy (2,1 proc.). Z kolei w Toruniu wyniosła ona też niewiele – 3 proc.


Spadek stopy bezrobocia w porównaniu z sierpniem 2022 r. odnotowano w ośmiu powiatach i w trzech miastach na prawach powiatu, przy czym największy wystąpił w powiecie grudziądzkim (o 1,7 p. proc.). W skali roku stopa bezrobocia zwiększyła się w 11 powiatach, a największy wzrost wystąpił w powiecie lipnowskim (o 0,8 p. proc.).

 

Przeciętne zatrudnienie - tu wypadamy lepiej


Ogółem w sierpniu br. w powiatowych urzędach pracy zarejestrowano 6,8 tys. osób bezrobotnych, tj. o 5 proc. mniej niż przed rokiem, ale o 0,7 proc. więcej niż w lipcu 2023 r. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim w sierpniu 2023 r. ukształtowało się na poziomie 254,7 tys. etatów, tj. o 1,8 proc. niższym niż przed rokiem (wobec wzrostu o 1,1 proc. w sierpniu 2022 r.). 


W sierpniu 2023 r. największy spadek przeciętnego zatrudnienia w skali roku odnotowano w sekcji Informacja i komunikacja (o 20,9 proc.). Ponadto spadek wystąpił m.in. w sekcjach: Administrowanie i działalność wspierająca (o 5,5 proc.), Budownictwo (o 3,7 proc.), Handel; naprawa pojazdów samochodowych oraz Przetwórstwo przemysłowe (po 2,1 proc.). Przeciętne zatrudnienie wzrosło w skali roku m. in. w sekcjach Zakwaterowanie i gastronomia (o 3,9 proc.) oraz Transport i gospodarka magazynowa (o 2,8 proc.). Na tle pozostałych województw w sierpniu 2023 r. województwo kujawsko-pomorskie pod względem przeciętnego zatrudnienia zajęło 8. pozycję w kraju.