Kujawsko-pomorskie: jak zmienia się nasza baza noclegowa dla turystów?

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. 123rf

W ubiegłym roku w naszym województwie udostępniono turystom 4,5 mln noclegów. To wzrost w stosunku do 2021 r. o ponad 45 procent. Jednak nie ma co święcić triumfu - pamiętamy przecież jeszcze dobrze, że czasy pandemii mocno dały w kość hotelarzom i innym osobom pracującym w turystyce.

Dane opublikowane przez GUS mogą jednak napawać pewnym optymizmem. Pod koniec lipca 2022 roku w regionie funkcjonowały 372 turystyczne obiekty, posiadające 10 lub więcej miejsc noclegowych (o 11 obiektów więcej niż rok wcześniej). Zdecydowana większość z nich (84,4 procent) oferowała wypoczynek całoroczny. Z oferty noclegów w naszym regionie skorzystało łącznie 1,4 mln turystów.
 

Mniej hoteli, ale więcej domów gościnnych


Najliczniejszą grupę wśród turystycznych obiektów noclegowych stanowiły obiekty hotelowe, a wśród nich hotele (130, tj. 34,9 procent turystycznych obiektów noclegowych), których liczba zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego roku o cztery obiekty. Następną pod względem liczby obiektów grupą były tzw. inne obiekty hotelowe spełniające funkcję m.in. hotelu motelu, pensjonatu (13,2 procent) - którym nie została nadana żadna kategoria - a także obiekty świadczące usługi hotelowe, m.in. domy gościnne i zajazdy. Ich liczba zwiększyła się o pięć obiektów w stosunku do 2021 r. i wyniosła 49 placówek.

W regionie mamy też dość sporą liczbę pokoi gościnnych czy kwater prywatnych (9,4 procent turystycznych obiektów noclegowych), ośrodków wczasowych (8,9 procent) oraz uzdrowisk (7,8 procent).


Zyskali właściciele pokoi gościnnych


Na terenie regionu wszystkie obiekty turystyczne dysponowały 31 tys. miejsc noclegowych. Zdecydowaną większość (83,1 procent) stanowiły noclegi w obiektach całorocznych. Na pierwszym miejscu znalazły się: hotele (39,1 procent), zakłady uzdrowiskowe (23,7 procent), a na szarym końcu miejsca noclegowe w ośrodkach wczasowych (8,7 procent) itp. Co ciekawe w liczbie udzielonych noclegów przodują uzdrowiska (47 procent) w stosunku do hoteli, gdzie tylko 37 procent osób zdecydowało się zatrzymać na nocleg.

Ze wzrostu obłożenia mogli się cieszyć z kolei właściciele pokoi gościnnych i kwater prywatnych (wzrost o 119,1 procent!). Na drugim miejscu znalazły się obiekty hotelowe (ze wzrostem 66,9 procent), zakłady uzdrowiskowe (51 procent) oraz hotele (o 49,6 procent).

 

Hostele z wyraźnymi spadkami
 

W 2022 roku najniższe obłożenie wystąpiło w hostelach. Tego typu obiekty wybierało o 26 procent mniej turystów niż w roku ubiegłym. Co istotne, odwiedzający województwo spędzali o jedną dziesiąta mniej czasu (3,3 dnia) w wynajmowanym miejscu noclegowym.
Największy spadek liczby udzielonych noclegów wystąpił w hostelach (o 26,0 proc.).

Po pandemii region w 2022 r. odczuł także zwiększone zainteresowanie turystów z zagranicy. Porównując te dane do roku poprzedniego, Kujawy i Pomorze tym razem odwiedziło o 78,1 procent więcej turystów. Najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (26,2 procent). Kolejnymi grupami byli: mieszkańcy Ukrainy (14,2 procent) i Wielkiej Brytanii (8,4 procent). Odnotowano także turystów ze Stanów Zjednoczonych (5 procent), Czech (4,3 procent) i Holandii (3,7 procent).