Kujawsko-Pomorskie Forum Sportu w Toruniu. Będzie nowy program dla wszystkich!

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Bartosz Fryckowski

W toruńskim CKK Jordanki trwa Kujawsko-Pomorskie Forum Sportu. To okazja do gorącej dyskusji na temat wszystkiego, co związane ze sportem. Szczególny nacisk jest kładziony na rolę samorządów, przyszłość, finanse oraz zarządzanie obiektami.

 

Kujawsko-Pomorskie Forum Sportu

Ideą Kujawsko-Pomorskiego Forum Sportu jest przekazywanie działaczom, trenerom oraz samorządowcom wiedzy na temat bieżących trendów, aspektów prawnych, problemów i trudności, a także zdrowia oraz form wsparcia. Kongres odbywa się dziś (4.04) w toruńskim CKK Jordanki.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery główne panele. Od 10:30 do 11:30 przeprowadzono debatę pod tytułem „Rola samorządów w promowaniu aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia w społecznościach lokalnych”. Prowadzącym tę część był dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Marcin Drogorób. Rolę ekspertów pełnili: Jacek Gajewski (doświadczony działacz sportowy, przedsiębiorca oraz radny sejmiku województwa), Jakub Kosowski (Urząd Miasta Lublin), Tomasz Dobrowolski (odpowiedzialny za projekt bydgoskiego magistratu Aktywne Miasta), Otylia Jędrzejczak (wybitna polska pływaczka, a dziś prezes Polskiego Związku Pływackiego) oraz Marek Wojtkowski (prezydent miasta Włocławek).

Od 11:30 do 12:15 Aleksandra Marciniak z klubu siatkarskiego Projekt Warszawa oraz Marcin Zwierzychowski z platformy Sportigio wygłosili prezentację dotyczącą profesjonalizacji, a także digitalizacji procesów. Kolejnym panelem była debata na temat źródeł finansowania w sporcie i nowych ścieżek pozyskiwania środków, tu prowadzącą była znana dziennikarka Przeglądu Sportowego, Viaplay i Onetu - Aldona Marciniak. Ekspertami byli Tomasz Rożenek ze Stowarzyszenia Sport Biznes Polska, Karol Lejman z firmy One Sport oraz Marcin Drogorób.

Ostatnia debata porusza temat zarządzania obiektami sportowymi w samorządach. Rolę prowadzącego pełni Marcin Musiał - komentator Eleven Sports. Ekspertami są Kamil Kukułka (Sport Innovation), Krzysztof Wolsztyński (dyrektor Copernicus Cup), Dariusz Białkowski (Astoria Bydgoszcz) i Magdalena Sekuła (ERGO Arena).

 

Dialog i dyskusja nad sportem

Dzisiejsze forum jest pierwszym w historii. Skąd wzięła się idea? - Pomysł na forum to efekt doświadczeń z wielu lat. W obszarze szeroko rozumianej kultury fizycznej bardzo dużo się zmienia w naszym województwie. Chcemy otworzyć się i cały czas prowadzimy dialog z klubami. Pragniemy stworzyć takie forum, na którym będziemy dyskutować o tym, co za nami, co udało nam się zrobić, jakie rzeczy trzeba poprawić, co wymaga zastanowienia się - mówił Jacek Gajewski, przewodniczący Komisji Sportu przy Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dlaczego kluby zdecydowały się na udział w Kujawsko-Pomorskim Forum Sportu? - Jako KS Pomorzanin chcemy się otwierać na społeczność toruńską. Rozwijamy nasz marketing, dlatego pojawiamy się na różnych wydarzeniach. Mamy sporo pracy do wykonania, jeśli chodzi o nasz wizerunek. Wydaje mi się, że idzie nam to coraz lepiej - powiedział Patryk Stec z KS Pomorzanin Toruń.

 

„Uwierz w sport”

Zwieńczeniem dnia będzie gala, podczas której zostanie zaprezentowany nowy projekt Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Uwierz w Sport”. Program ma doprowadzić do powszechnego uprawiania sportu przez mieszkańców regionu - niezależnie od ich wieku. - Sport potrzebuje popularyzacji, ale nie opartej o duże wydarzenia i wielkie projekty, ale codziennej pracy z ludźmi. Wykorzystując też ludzi, którzy uprawiają sport, więc hasło „Uwierz w sport” jest nowym programem, który będziemy wdrażać sukcesywnie w życie. Pretekstem są lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata, które zorganizujemy za dwa lata w Toruniu. Nie chcemy, żeby to było wydarzenie jednorazowe, aby było początkiem nowej ery w regionie, gdzie sport jest powszechnie uprawiany od najmłodszych do seniorów. Chcemy otwierać boiska szkolne i sale dla wszystkich chętnych - przekazał marszałek Piotr Całbecki.

Na czym dokładnie ma polegać program? - Projekt „Uwierz w sport” ma swoje korzenie w kwestii holistycznego ujęcia sportu. Widzimy zawodników walczących o medale i to jest ta piramida sportowa. Naszym celem jest dojście do takiego stanu i pozycji sportu, jaką ma w krajach wysoko rozwiniętych np. w Europie Zachodniej, gdzie po prostu sport jest sposobem na życie i uczestniczą w nim całe rodziny. Ważny jest ten sport na najwyższym poziomie, jak i taki sport powszechny dzieci i młodzieży. Myślimy tu głównie o aktywności fizycznej. Widzimy jakie spustoszenie zrobił COVID, widzimy otyłość dzieci i młodzieży. Ten program ma na celu finansowanie działań sportu powszechnego. Chcemy go rozpocząć w tym roku poprzez zajęcia z klubami sportowymi oraz cyklem festynów - powiedział Marcin Drogorób.

Walorem, który jest bardzo ważny w powszechności sportu to fakt, że ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. - Przede wszystkim trzeba szeroko mówić o tym, że aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia psychicznego. Ilość depresji wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. Wynika to z problemów w domu, mniejszego zainteresowania i opinii środowiska. Widzę, jak zmieniło się podejście młodego pokolenia, jak jest negatywne w samoocenie, jak się porównują do innych - mówiła olimpijka Otylia Jędrzejczak.