Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy nauczy uczniów, studentów i początkującym przedsiębiorców, jak prowadzić biznes

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy pokaże uczniom, studentom i początkującym przedsiębiorcom, jak prowadzić biznes
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

KPFP, czyli Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy będzie prowadził program edukacyjny dla uczniów szkół branżowych i technicznych, osób planujących założenie działalności gospodarczej oraz studentów i przedsiębiorców. Jego tematem będzie edukacja ekonomiczna. W planach są zajęcia w szkołach, konsultacje i szkolenia oraz mentoring.

Na program "Rozwijanie umiejętności, kompetencji i wiedzy w zakresie przedsiębiorczości oraz przygotowanie do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej" samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył prawie 3,5 mln złotych. 16 maja 2025 r. umowę podpisali marszałek Piotr Całbecki i prezes KPFP Agnieszka Wasita.

– Będziemy uczyć przedsiębiorczości w dziesięciu klasach liceów i szkół zawodowych oraz w ramach szkoleń i konsultacji adresowanych do przyszłych przedsiębiorców w wieku 18-75 lat. Tak! Bo czasem pomysł na dobry biznes przychodzi już po przejściu na emeryturę, a wiemy, że czas aktywności zawodowej stale się wydłuża. To, co jest tu nowym podejściem, to przede wszystkim przeprowadzenie przyszłego przedsiębiorcy od pomysłu do uruchomienia firmy oraz segment mentoringowy, który pozwoli początkującym przedsiębiorcom na ominięcie raf w prowadzeniu biznesu dzięki doradztwu doświadczonych mentorów. Przedsiębiorczość jest podstawowym napędem rozwoju, dlatego na przedsięwzięcia, które wzmacniają sferę biznesową, nie żałujemy pieniędzy – mówił marszałek Piotr Całbecki (cytat za Biurem Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu).


Cele projektu

  • Szerzenie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat przedsiębiorczości i prowadzenia działalności gospodarczej zwłaszcza wśród młodych ludzi i początkujących przedsiębiorców, a także osób w dojrzałym wieku, które rozważają zmianę pracy lub ścieżki zawodowej;
  • Udzielanie wsparcia w realizacji pomysłów biznesowych;
  • Szerzenie idei nauki przez całe życie (lifelong learning);
  • Wzmacnianie umiejętności kreatywnego, krytycznego i przedsiębiorczego myślenia;
    tworzenie środowiska do nawiązywania relacji pomiędzy przedsiębiorcami z różnym stażem, mentorami, profesjonalistami różnych branż.

Planowane działania

Zajęcia dla uczniów szkół branżowych i technicznych z woj. kujawsko-pomorskiego, mające na celu zainspirowanie młodzieży do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym. Ich tematyka dotyczyć będzie prowadzenia firmy, zalet i wyzwań związanych z byciem przedsiębiorcą, poznawania i rozwijania swoich kompetencji. Zajęcia dla 10 klas szkolnych obejmą 200-350 osób.

Konsultacje i szkolenia dla osób planujących założenie działalności gospodarczej. Będą to indywidualne spotkania z doradcą, który krok po kroku przeprowadzi uczestnika projektu przez drogę prowadzącą do założenia działalności gospodarczej. Weźmie w nich udział 70 osób.

Program mentoringowy dla studentów oraz osób prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata. Doświadczeni mentorzy będą wspierać młodych przedsiębiorców. Program obejmie 50 osób.

Udział w projekcie będzie bezpłatny dla uczestników.

Powstanie także platforma internetowa służąca nie tylko uczestnikom projektu, ale także innym osobom poszukującym informacji z zakresu przedsiębiorczości. Będzie ona przestrzenia dla uczestników zadania oraz miejscem pozyskiwania wiedzy i wymiany doświadczeń.

Umowa realizowana jest w ramach inwestycji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w zakresie projektu "Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych".

W artykule wykorzystano materiały Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.