W organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury wydarzeniu łącznie weźmie udział 140 osób. Motywem przewodnim jest współpraca. Od 23 do 24 października w WOAK-u w Toruniu odbywa się II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury.
Czas na integrację i Złote Młynki
Instytucje samorządowe z regionu spotkały się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu na II Kujawsko-Pomorskim Kongresie Kultury. W programie znalazły się warsztaty, dyskusje, czas na integrację, wręczenie Złotych Młynków – Kujawsko-Pomorskich Nagród Animacji Kultury oraz potańcówka. Wszystko to prowadzone przez specjalistów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest współpraca.
Motyw wybrano niprzypadkowo - to efekt konsultacji, spotkań i rozmów.
- To już drugi taki kongres organizowany przez nas. Powstał w sposób partycypacyjny, to był proces kilkunastu miesięcy jeżdżenia po różnych miejscach w naszym województwie, spotykania się z ludźmi i tworzenia tego kongresu. To ludzie wymyślali tematy. Dzisiaj mamy tego finał. Tematem jest współpraca. To bardzo palący problem, który jest źle rozumiany, bo ta współpraca, to jest taka wymiana usług, a my chcemy, żeby ta współpraca między instytucjami, samorządem a instytucją, NGO a instytucjami może być swego rodzaju lekarstwem - podkreślał dyrektor WOAK-u Łukasz Wudarski.
Z punktu widzenia samorządu województwa współpraca pomiędzy instytucjami może przyczyniać się do rozwoju kultury w regionie. Władze kujawsko-pomorskiego wspierają kulturę finansowo tak, aby można było realizować ważne inwestycje.
- Mam nadzieję, że dla uczestników to forum jest bardzo ważne, bo to okazja do wymiany doświadczeń. Nikt nie ma pomysłu na wszystko, więc współpraca pomiędzy tymi instytucjami ma ogromne znaczenie. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego patronuje tej bardzo pożytecznej akcji na prośbę WOAK-u. Jest drugi kongres, co znaczy, że nie był to incydent w roku ubiegłym, tylko co roku będziemy spotykali się jesienią w WOAK-u - powiedział dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Jerzy Janczarski.
A jak to wygląda w praktyce?
Jednym z zagrożeń dla kooperacji instytucji pozarządowych są sprzeczne interesy. Wśród przedstawicieli instytucji kultury, mimo że mają wspólne cele, często pojawiają się konflikty.
- Współpraca to szeroki temat. Wiemy z doświadczenia, że bywa z tym różnie, bo samo hasło jest idealne i wszyscy do tego dążymy, natomiast praca z ludźmi oraz między jednostkami, strukturami, generuje dużo konfliktów i sprzecznych potrzeb. Chociaż cel jest wspólny, to trzeba znaleźć wspólny język, żeby odbiorcy kultury skorzystali z naszych działań w pełnej formie - powiedziała wicedyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Toruniu Diana Barche.
W opinii wiceprezydenta Torunia Adama Szponki instytucje kultury w jego mieście współpracują ze sobą w dobry sposób.
- Myśle, że współpraca wygląda dobrze. Wszystkie instytucje się znają. Myślę, że wiele projektów powstaje wspólnie w głowach. Ale są przestrzenie, które możemy poprawić. Współpraca to zawsze temat otwarty, szczególnie, że zmienia nam się pokolenie odbiorców i zarządców - mówił Adam Szponka.
Na wsiach instytucje kultury stanowią swego rodzaju łącznik pomiędzy ludźmi.
- Przede wszystkim warto wspomnieć, że nasza działalność opiera się na kilku filarach, bo jesteśmy instytucją biblioteczną, kulturalną i czytelniczą. Generalnie w dzisiejszych czasach współpraca z instytucjami pozarządowymi i samorządowymi na wsiach jest bardzo istotna. Na wsiach to ten punkt styczny dotyczący współpracy z różnymi mieszkańcami. Przeplatają się nam różne światy. Młodzież żyjąca swoim życiem, osoby starsze, które mają mniej możliwości. Staramy się integrować te wszystkie części społeczeństwa - powiedział Sebastian Podkański z Biblioteki-Centrum Kultury w Łubiance.
Postulaty dla kultury
Na sam koniec kongresu dojdzie do prac w sześciu grupach, które mają wypracować postulaty dla kujawsko-pomorskiej kultury. A te dotyczą sfer: współpracy ze społecznościami, współpracy z lokalnymi władzami, współpracy z biznesem i sektorem kreatywnym, współpracy ze szkołami, przedszkolami, żłobkami, współpracy z uniwersytetami i jednostkami badawczo-naukowymi oraz współpracy z mediami.