Książnica Kopernikańska dostosowuje się do potrzeb współczesności. Na Jordankach świętowano jej jubileusz!

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Tomasz Wersocki

W gmachu CKK Jordanki uroczyście świętowano dziś (04.12) setną rocznicę istnienia w Toruniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej. W trakcie gali wręczono nagrody okolicznościowe dla pracowników instytucji, a jej dyrektor - Danetta Ryszkowska-Mirowska otrzymała medal marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 


Podczas wydarzenia nie zabrakło momentów nawiązujących do przeszłości toruńskiej biblioteki. Uczestnicy jubileuszu mogli zapoznać się z historią Książnicy Kopernikańskiej, którą tworzyli na przestrzeni kilkudziesięciu lat pracownicy tej instytucji. Instytucji, która - jak mogłoby się zdawać - należy do przeszłości. Jednak co wielokrotnie podkreślała jej dyrektor: Książnica Kopernikańska stale się rozwija i unowocześnia dla czytelnika. 

 - Drugim obszarem, który zagospodarowujemy jest współczesność . Z jej zawrotnym tempem zmian technologicznych, niezwykłą złożonością struktury budowania przekazów informacyjnych, technologicznego zaawansowania, skłonnością do  form obrazkowych, cyfrowego przekazu [...]. Naszą odpowiedzią na to są nasze filie miejskie i niedawno otwarto Mediateka w Młynach Kultury. Ich program działania oraz kierowana oferta jest próbą odpowiedzi na tego rodzaju zapotrzebowanie. Chcemy pomagać w odnajdywaniu się wobec tego rodzaju zjawisk. Chcemy proponować to w nowoczesnej formie, często zabawowej - uczyć, bawić i edukować  - mówiła Danetta Ryszkowska - Mirowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. 

Warto dodać, że w ostatnim czasie kompleks Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego przechodzi poważny remont. Środki na ten cel wyłożył samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Inwestycja warta 30 mln złotych pozwoli na budowę nowoczesnych sal konferencyjnych oraz magazynu studyjnego prezentującego zabytkowe zbiory. Oprócz tego w nowym budynku znajdzie się biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru. W środku pojawią się kanapy dla czytelników i przeszklone ściany, które zapewnią dużo naturalnego światła.

  - Jak jest to ważna instytucja świadczą chociażby jej zbiory, które były kolekcjonowane od XIV wieku. Książnica Kopernikańska ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego regionu, ale też dla kultury polskiej jak chociażby słynny Kodeks Korwina - przypomniał Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Dokonaliśmy już otwarcia Mediateki w Młynach Kultury. Jest to nowoczesny projekt odpowiadający współczesnym potrzebom czytelników. Nowa instytucja jest masowo odwiedzana przez mieszkańców Torunia i okolic.

Marszałek dodał, że po wybudowaniu nowoczesnej czytelni, w planach jest powstanie całkowicie innowacyjnego budynku Książnicy Kopernikańskiej w miejscu dotychczas istniejącego. Przypomnijmy, że sama książnica powstała w 1923 roku w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z kolei w latach nam bardziej współczesnych tj. 2013-2015 wyremontowano główny gmach Książnicy Kopernikańskiej. Zamontowano wówczas system klimatyzacyjny i system ochrony przeciwpożarowej.