Z szacunków firmy HREIT wynika, że utrzymanie domu statystyczną rodzinę kosztuje o 7 proc. więcej niż rok temu. Porównując jednak dane sprzed pięciu lat eksperci doszli do wniosku, że wzrost kosztów wyniósł aż o 56 proc. więcej. Najbardziej podrożały - wywóz śmieci, energia oraz usługi związane z domem.
Badanie przeprowadzone przez analityków HREIT, opierało się na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że wydatki 3-osobowej rodziny na utrzymanie domu w ciągu roku wzrosły średnio o 95 zł. Jak dodaje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments: "Wspomniana kwota jest jednak też o ponad 56 proc. wyższa niż pięć lat temu, czyli w sierpniu 2019 r. Wtedy przykładowa rodzina na utrzymanie i prowadzenie domu wydawała niewiele ponad 900 zł".
Tu koszty były najwyższe
Utrzymanie domu nie należy do tanich inwestycji, a od 2019 r. koszty tylko rosły. Najwięcej pochłonęły: energia, oraz jej nośniki tj. prąd, opał, gaz i ciepło. - Za te trzeba zapłacić dziś ponad dwa razy więcej niż pięć lat temu" - mówią eksperci z firmy HREIT. Przytoczmy tylko kilka najwyższych wskaźników: ceny opału wzrosły o ponad 100 proc, gaz o 90 proc., a prąd - 86 proc. Najwyższe miejsce na niechlubnym podium uzyskał wywóz śmieci. W porównaniu do sierpnia 2019 r. stawki obecnie są o 116 proc. wyższe!
Bartosz Turek przypomniał, że od 2019 r. nie tylko koszty życia poszły w górę, ale także przeciętne wynagrodzenie. "Jak bowiem można oszacować na podstawie danych GUS, to w ciągu 5 lat średnie płace w przedsiębiorstwach poszły w górę o niecałe 60 proc., a płaca minimalna o ponad 90 proc. Z drugiej strony rosnące wynagrodzenia to najpewniej jeden z głównych czynników, dla których o 77 proc. wzrosły w porównaniu z sierpniem 2019 r także ceny usług związanych z prowadzeniem domu" - tłumaczy ekspert.
Za to ceny sprzętu AGD w tym samym czasie wzrosły o 11 proc. Zresztą podobne koszty dotyczą także mebli, oświetlenia czy środków czystości.
Zestawienie przygotowane przez HREIT obejmowało wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji, ale też koszty usług takich jak sprzątanie czy naprawy i remonty.