Kopernik, Dürer i inni. Wrzesień to w Toruniu wysyp ciekawych kopernikańskich wydarzeń

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Instalacja Misterium Słońca
Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wystawy, dyskusje, prezentacje. Coś dla ducha, ale także dla ciała – i to coś smakowitego – według przepisów sprzed setek lat. We wrześniu w Toruniu odbędzie się cała masa wydarzeń związanych 550.rocznicą urodzin najsłynniejszego torunianina. 


Jubileuszowy program jest bardzo ambitny. I choć świętowanie urodzin Mikołaja Kopernika trwa już od kilku miesięcy, we wrześniu w Toruniu będzie się działo szczególnie dużo. Wszystkie wydarzenia są ciekawe i warte uwagi. Poniżej tylko kilka z nich, w naszym subiektywnym wyborze.


Ratusz Staromiejski: 650 powodów,  by to zobaczyć 


Od soboty 9 września w Ratuszu Staromiejskim oglądać można wystawę  „Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu”. To bardzo ambitne przedsięwzięcie muzealne, które pokazać ma, w jakim stopniu młodzieńcze podróże Kopernika na studia do Włoch ukształtowały go jako człowieka i naukowca.  Na ekspozycję składa się aż 650 obiektów – starodruków, rękopisów, dzieł sztuki, wyrobów rzemiosła artystycznego, zabytków kultury materialnej. Pochodzą one ze zbiorów toruńskiego muzeum, ale także wielu innych i to bardzo szacownych placówek: między innymi z muzeów narodowych w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, zbiorów zamków królewskich w Krakowie i Warszawie, oraz prestiżowych kolekcji zagranicznych: Biblioteki Uniwersytetu w szwedzkiej Uppsalli, Galerii Narodowej we Lwowie, Biblioteki Apostolskiej w Watykanie oraz Gallerie dell'Accademia w Wenecji - jednego z najbogatszych zbiorów dawnej sztuki włoskiej na świecie. Wśród prezentowanych na toruńskiej wystawie obiektów będą prace przedstawicieli absolutnej ekstraklasy europejskiej sztuki nowożytnej, takich jak mistrz wczesnego włoskiego renesansu Andrea Mantegna, mistrz renesansu dojrzałego Carlo Urbino czy Albrecht Dürer, który tak jak Kopernik, pielgrzymował z zimnej północnej Europy do słonecznej Itali, by tam doskonalić swe umiejętności. Wystawa czynna będzie do 12 listopada.  


Ekspozycję we wnętrzach Ratusza Staromiejskiego uzupełnia instalacja "Misterium Słońca" autorstwa dr hab. Katarzyny Łyszkowskiej z Wydziału Sztuk Pięknych UMK - prezentowana na jego  dziedzińcu.  


Smacznego, księże Mikołaju


Gwiazdy, gwiazdami, ale zjeść też trzeba. Ale co? Właśnie, jak smakowała kuchnia w czasach astronoma? Tego będzie się można dowiedzieć osobiście.  Od 11 do 17 września w kilku toruńskich restauracjach serwowane będą dania przygotowane według staropolskich receptur z 1540 roku!  A to dzięki odkrytej i opracowanej przez prof. Jarosława Dumanowskiego z UMK, wybitnego znawcę dawnej kuchni,  najstarszej polskiej książki kucharskiej. W tej smakowitej akcji biorą udział:

  • Hotel Karczma Spichrz, ul. Mostowa 1Restauracja Monka, ul. Piekary 2
     
  • Restauracja Esencja, ul. Szpitalna 4
     
  • Restauracja 4 Pory Roku, ul. Przedzamcze 6
     
  • Restauracja Hotelu Filmar, ul Grudziądzka 39/43
     
  • Przepisy były konsultowane przez szefów kuchni z prof. Dumanowskiego ramach inicjatywy „Kucharze Kopernika”, wspieranej przez toruńską Akademię Kulinarną Studio A w Toruniu.

Żuławski, z tych Żuławskich 


Specjalna gratka dla miłośników dobrej, europejskiej sztuki współczesnej czeka w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. W piątek 15 września, o godz. 18 otwarta zostanie wystawa „Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego UMK". Wydarzenie jest wręcz historyczne, bo to  największa dotychczas retrospektywna prezentacja prac tego artysty  - jednej z największych postaci XX-wiecznej polskiej plastyki, artysty jeszcze przed  wybuchem wojny osiadłego na stałe w Londynie. Marek Żuławski to przedstawiciel rodziny szczególnie zasłużonej dla polskiej kultury: syn młodopolskiego poety Jerzego Żuławskiego, stryj znanego reżysera filmowego Andrzej Żuławskiego.  Był autorem obrazów,  grafik, rysunków, rzeźb – całe to bogactwo, ponad 250 prac, powstałych od lat 30-tych, aż do lat 80-tych oglądać będzie można na toruńskiej wystawie. Przypomnijmy, że spuścizna po zmarłym  w 1985 roku artyście, dzięki  donacji wdowy, Marii Żuławskiej zostały przekazana Muzeum Uniwersyteckiemu UMK.  

Kogo kręci Kopernik?

"Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości" to  tytuł debaty, która w czwartek 14 września  odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Początek o godz. 15.30.  Uczestnicy spotkania: dr hab. Jacek Wasilewski – medioznawca, dziennikarz, pisarz, scenarzysta; Joanna Malicka – producentka filmowa, kierownik produkcji, filmoznawczyni i dziennikarka,  Agnieszka Jankowiak-Maik – polska historyczka, edukatorka, autorka bloga "Babka od Histy", redaktorka serwisów historycznych oraz gospodyni dyskusji, Karolina Głowacka  - dziennikarka, autorka podcastu Radio Naukowe – wszyscy oni dyskutować będą o tym, „czy  czasach mediów społecznościowych i newsów stać nas na panoramiczną i innowacyjną opowieść o wybitnym uczonym, przez 40 lat życia zaszytym w kręgu duchowieństwa na odległej Warmii?”


Kongres: od Torunia do Torunia

Jubileusz Kopernikański nie może się obyć bez naukowych konferencji.  W dniach 12- 16 września odbędzie się więc ostatnia część Światowego Kongresu  Kopernikańskiego. Kongres w ten sposób wróci do Torunia, gdzie w lutym został zainaugurowany. Kolejne kongresowe spotkania odbyły się w Krakowie i Olsztynie. Jak czytamy w materiałach UMK: „toruńska część kongresu zgromadzi historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych”.  


Szczegółowe informacje o toruńskich wydarzeniach roku  kopernikańskiego  znaleźć można tu: 

https://kopernik550.umk.pl/

https://torun.pl/pl/kopernik550