Sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można załatwiać, nie wychodząc z domu. Umożliwia to wideorozmowa z konsultantem podczas e-wizyty. Do tej pory możliwe było to tylko poprzez stronę zus.pl. Teraz jest jeszcze łatwiej, jeśli posiada się aplikację mObywatel.
Wideorozmowę z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można zamówić w aplikacji mObywatel. Rezerwacja e-wizyty jest bardzo prosta. Wchodzimy w zakładkę „Usługi”. Następnie wybieramy opcję „e-wizyta w ZUS”. Podczas rezerwacji należy wybrać temat rozmowy, wpisać kod pocztowy miejsca zamieszkania, a w przypadku płatników składek także kod pocztowy siedziby swojej firmy. Ustalamy termin spotkania, podajemy swój adres e-mail i rezerwujemy e-wizytę.
Jak zarezerwować spotkanie w ZUS?
- Rezerwując spotkanie online z pracownikiem ZUS poprzez aplikację mObywatel, klient nie musi podawać swojego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL, tak jak to jest w przypadku rezerwacji poprzez stronę zus.pl, ponieważ dane te zostaną przekazane automatycznie do naszego systemu z mObywatela - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Klient ZUS otrzymuje maila z informacją o rezerwacji wideorozmowy i linkiem do spotkania z konsultantem. Zakład Ubezpieczeń społecznych wyśle także maila z przypomnieniem o e-wizycie. Jeżeli podany został również numer telefonu, to otrzymamy sms przypominający. Ułatwieniem jest możliwość połączenia się z konsultantem ZUS bezpośrednio z aplikacji mObywatel. Należy wtedy kliknąć opcję „Dołącz do spotkania”. W aplikacji dostępna jest także lista umówionych i zakończonych spotkań.
Gdzie znaleźć aplikację mObywatel?
- Obecnie w aplikacji mObywatel można zarezerwować e-wizyty we wszystkich obszarach merytorycznych z wyjątkiem e-wizyt w sprawie emerytur i rent międzynarodowych - dodaje Krystyna Michałek. - Ta usługa będzie dostępna w terminie późniejszym.
Aplikację mObywatel bezpłatnie pobieramy na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Jest to asystent obywatela, dzięki któremu możemy załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Nie ma już konieczności noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy mDowód. W aplikacji znajdują się też mPrawo jazdy, informacje o posiadanych pojazdach, eRecepta czy Unijny Certyfikat COVID. Dowiemy się także, ile mamy punktów karnych i jakie mandaty do zapłacenia. W niektórych miastach, np. w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu, możemy też zapłacić podatek od nieruchomości.