Kontakt 2024. Kujawsko-Pomorskie stanie się stolicą teatru. To największe takie wydarzenie w Polsce

Puls Dnia
Styl Życia
m
Fot. Bartosz Fryckowski

Od 31 maja do 7 czerwca odbędzie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. W ramach tegorocznej edycji na widzów czeka 13 spektakli na sześciu scenach.

Oprócz tego przygotowano dodatkowe wydarzenia.

Jest co oglądać

Po raz pierwszy MFT Kontakt zorganizowano w 1991 roku. To jedna z najstarszych tego typu imprez w naszym kraju. W tym roku aktorzy wystąpią na sześciu scenach. Oczywiście jedną z nich będzie duża scena Teatru im. Wiliama Horzycy, jednak spektakle zaplanowano także na deskach „Sceny na Zapleczu” toruńskiego teatru, w CKK Jordanki, Arenie Toruń, Teatrze Baj Pomorski oraz… Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

- Obejrzymy 13 spektakli, 5 zagranicznych, 5 polskich i 3 z Teatru Horzycy w Toruniu. Festiwal ma formułę konkursu z międzynarodowym jury. Wszystkie te spektakle zostaną ocenione, a najlepsze nagrodzone. Absolutną światową gwiazdą jest Robert Wilson, który pokaże nam swojego „Doriana”. Oprócz spektakli staramy się, aby wiele wydarzeń artystycznych nie była stricte związana z wejściem i kupieniem biletu. 1 czerwca o 22 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego na koncert zespołu „Nagrobki” oraz na zakończenie na występ zespołu „Hańba”. Oprócz tego na Rynku Staromiejskim odbędą się performance - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info dyrektor festiwalu Renata Dejerczyk.

Podczas kontaktu zostaną rozdane nagrody w kilku kategoriach. Będą to: Nagroda Główna Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, nagroda dla najciekawszej osobowości festiwalu - Nagroda Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego, nagroda dla najlepszego aktora, nagroda dla najlepszej aktorki, wyróżnienie dla aktora, wyróżnienie dla aktorki, nagroda ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski oraz Nagroda Młodych.

Największy festiwal w kraju

Zdaniem eksperta od teatru, krytyka Tomasza Domagały, Kontakt to największy taki festiwal w Polsce. - Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt jest rzeczywiście międzynarodowy. Mamy kilka festiwali, które nazywają się międzynarodowym i mają ten przymiotnik, ale to się nie przekłada na zaproszone nazwiska - mówi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Sztuka dla każdego

Ważnym elementem tegorocznej edycji jest dostępność festiwalu i dostosowanie pod osoby z niepełnosprawnościami. Cztery spektakle będą przeprowadzone z autodeskrybcją. Mowa tu o: „Jeden i jedna” (1 czerwca), „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (2 czerwca), „Pewnego długiego dnia” (3 czerwca), „Dropie” (7 czerwca). Godzinę przed każdym spektaklem odbędzie się „touch tour”, który pozwoli na zapoznanie się ze scenografią, topografią sceny i zorientowaniem się w przestrzeni spektaklu.

Nie tylko teatr

Oprócz spektakli w ramach Kontaktu odbędą się liczne spotkania z twórcami oraz inne wydarzenia towarzyszące. Wśród nich są wspomniane już koncerty, ale także targi techniki w CKK Jordanki. Dzięki współpracy teatru z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje technologii multimedialnych, wykorzystywanych we współczesnym teatrze i instytucjach kultury. Targi odbędą się 4 czerwca w godzinach 12-19.

6 czerwca o 22:00 w Kawiarni Wejściówka zaplanowano „Silent Disco”. Na uczestników przygotowano trzy kanały muzyczne. Niebieski to największe taneczne hity, czerwony - muzyka ze spektakli prezentowanych na festiwalu oraz zielony - sety na żywo.

Bilety na festiwal do nabycia na www.teatr.torun.pl/festiwal/.