Koniec eldorado dla branży IT czy finansów? Wyraźny spadek liczby ofert pracy. Raport firmy Grant Thornton

Puls Dnia
Biznes Region
m
Fot. 123rf

Najwyraźniej czasy, w których fachowcy na przykład z branży IT mogli przebierać w ofertach pracy, mijają. Spadek liczby ofert dla programistów, specjalistów od cyberbezpieczeństwa czy administratorów IT jest bardzo wyraźny. Grant Thornton - wiodąca organizacja audytorsko-doradcza na świecie - przygotowała cykliczny raport o niektórych aspektach naszego rynku pracy.

Raport „Oferty pracy w Polsce” to efekt monitoringu procesów rekrutacyjnych na naszym rynku. Z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton wiadomo, że w lutym 2024 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali ponad 234 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To aż 21 proc. mniej ofert niż przed rokiem.

- Wygląda na to, że styczeń był tylko jednorazowym „wypadkiem przy pracy” i w lutym nasz wskaźnik wrócił mniej więcej do trendu, a więc spadków rok do roku o około 20 proc. Pocieszające może być jedynie to, że spadek ten przestał się pogłębiać. O ile trudno mówić o wyraźnym odbiciu w kształcie litery „V”, to być może wskaźnik zaczął rysować literę „U”, a więc popyt na pracowników odbudowuje się, ale w sposób powolny. Kolejne miesiące powinny to wyjaśnić – komentuje Monika Łosiewicz, senior menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton.
 

Grafika: Grant Thornton, Raport „Oferty pracy w Polsce”

 

Z badań wynika, że sytuacja pracowników na rynku pracy była jeszcze parę miesięcy temu zdecydowanie bardziej komfortowa. 

- Liczyłem na to, że luty będzie drugim miesiącem z rzędu z pozytywnymi sygnałami. Niestety, w ciągu miesiąca pojawiły się informacje o zwolnieniach, w szczególności w obszarze korporacyjnej księgowości i finansów. Widoczny w badaniu mocny spadek liczby ogłoszeń w obszarze finansów jest tego potwierdzeniem. Ponadto otrzymuję z rynku sygnały o kiepskiej kondycji pracy tymczasowej, przede wszystkim w zakresie prac produkcyjnych. Trudno w tych warunkach cokolwiek przewidzieć. Mam wrażenie, że wszyscy żyjemy z dnia na dzień przygotowani na kontynuację trudnych czasów, ale z utęsknieniem wypatrując odbicia koniunktury. – podkreśla Maciej Michalewski, CEO Element. System Rekrutacyjny.

Grafika: Grant Thornton, Raport „Oferty pracy w Polsce”

Które segmenty rynku najbardziej dotknął spadek liczby ofert pracy? Okazuje się, że branże, których przedstawiciele jeszcze nie tak dawno przebierać mogli w ofertach – IT czy finanse. Liczba ofert dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa spadła aż o 74 proc.! Generalnie w IT spadek liczby ofert to: -40 proc., w finansach jeszcze więcej: -41 proc. (np. księgowi/specjaliści ds. rachunkowości: - 46 proc.). Kiepsko też wygląda sytuacja w HR – oferty specjalistów ds. HR to: -56 proc.

 

Grafika: Grant Thornton, Raport „Oferty pracy w Polsce”

 

O dziwo spadła nawet liczba ofert dla lekarzy i pielęgniarek. „Trzymają się mocno” takie zawody jak magazynier czy kierowca. Tu liczba ofert wręcz wzrosła.

Cały raport Grant Thornton – zwierający m.in. informacje o benefitach w ofertach czy wymaganiach pracodawców TUTAJ