Komunikacja. Jak ulepszyć transport tramwajowy? W Toruniu rozpoczęto ważne obrady

Region Raport
Biznes Region
Obrady  Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Fot. Bartosz Fryckowski

Przedstawiciele branży związanej z szerokorozumianym transportem publicznym spotkali się w Toruniu na obradach Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Tematem przewodnim są tramwaje.

 

Sala Wielka toruńskiego Ratusza Staromiejskiego w czwartek (16 maja) zgromadziła ponad 180 uczestników otwarcia obrad Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. IGKM to instytucja, która od 1991 roku kontynuuje tradycje współpracy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, realizowanej wcześniej w ramach innych organizacji.

W skład IGKM wchodzą przewoźnicy i organizatorzy przewozów pasażerskich w miastach, niezależnie od formy organizacyjnej (zakłady budżetowe, spółki z o.o., spółki akcyjne). Do Izby należą także producenci taboru, zakłady naprawcze, placówki naukowo-badawcze oraz inne przedsiębiorstwa świadczące usługi na rzecz komunikacji miejskiej. W sumie zrzeszonych w Izbie jest ponad 220 członków. Obrady w naszym mieście odbywają się w dniach 16-17 maja.

- W ramach IGKM działa kilkanaście komisji branżowych. Ta, którą gościmy w Toruniu, zajmuje się taborem, a więc tym, czym poruszamy się po torach tramwajowych oraz tym, jak się to buduje, eksploatuje i żeby funkcjonowano taniej, lepiej i przyjaźniej dla pasażerów - powiedział prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

 

Środki Unii Europejskiej na komunikację miejską

Rozwój komunikacji miejskiej wymaga wielomilionowych inwestycji. Najlepszym i najnowszym przykładem jest budowa linii tramwajowej w kierunku Osiedla Jar, która kosztowała ponad 212 milionów złotych. Zdaniem zastępcy prezydenta Torunia Rafała Pietrucienia, takie inwestycje nie są możliwe ze środków własnych samorządów.

- Warto przypomnieć, że lwią część różnych inwestycji udało się zrealizować w oparciu o środki europejskie. Pierwsze modele zmian i środki pochodzą z lat 2007-2013. Rozwijaliśmy się wraz z kolejnymi perspektywami. Wymiana taboru, modernizacja i budowa nowych linii. To inwestycje, których nie dałoby się sfinansować ze środków własnych miasta. Cieszymy się, że kolejna perspektywa daje nam szansę korzystać nie tylko ze środków regionalnych i krajowej kopercie przeznaczonej dla naszego miasta - powiedział wiceprezydent Torunia.

 

Dzieje toruńskiej komunikacji miejskiej

Przy okazji otwarcia obrad IGKM doszło do wernisażu wystawy zlokalizowanej w Domu Eskenów przy Łaziennej "Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”. Skąd pomysł na taką wystawę?

- Pomysł na wystawę pojawił się mniej więcej 3 lata temu, kiedy to rozpocząłem pracę w MZK jako archiwista. Tam poznałem niesamowitą osobę panią Edytę Urtnowską, która pracowała w tym jednym zakładzie przez 53 lata. Powstanie izby pamięci to jej zasługa. Ona zbierała te przedmioty, konserwowała je. Chciałem, żeby te pamiątki zobaczyła większa grupa osób. Na wystawie znajdziemy mundury naszych pracowników, tabliczki pamiątkowe z okresu okupacji, narzędzia pracy, plany tras, modele tramwajów letnich i wiele innych eksponatów - mówi jeden z twórców wystawy Michał Gordon.

Wystawa jest dostępna w Domu Eskenów, który działa przy Łaziennej 16 od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16.