Kolejny krok do budowy drogi S-10. Wiemy, co postanowiono

Region Raport
Widok z drona na autostradę
123rf

Jest kolejny wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy ważnej dla województwa kujawsko-pomorskiego drogi S-10. Dotyczy on ponad 21-kilometrowego odcinka Solec Kujawski - Toruń Zachód. Po wydaniu decyzji przez wojewodę będzie możliwe rozpoczęcie prac w terenie.


Decyzja wojewody Mikołaja Bogdanowicza określi granice terenu przewidzianego do przejęcia pod budowę drogi i umożliwi rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości.

- Droga ekspresowa S-10 to bardzo ważna inwestycja dla województwa kujawsko-pomorskiego, jak i całego kraju, zwłaszcza dla osób, które podróżują między Szczecinem a Warszawą. Mam nadzieję, że wszystkie prace przebiegną bez zakłóceń - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz

Powołani przez wojewodę rzeczoznawcy majątkowi oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Na jej podstawie GDDKiA wypłaci odszkodowanie za przejęte nieruchomości.

Z kolei dla wykonawcy inwestycji uzyskanie decyzji ZRID oznacza możliwość rozpoczęcia prac po wcześniejszym przekazaniu placu budowy.  

Co zostanie zrobione?

Zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji i budowa 21,2 km odcinka drogi ekspresowej S10 pomiędzy Solcem Kujawskim a Toruniem. To najdłuższy z czterech odcinków realizacyjnych drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń.  W trakcie budowy powstanie m.in. nowy węzeł Solec, a także para Miejsc Obsługi Podróżnych.


W ramach inwestycji powstaną też drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska (m.in. przejście dla zwierząt dużych obejmujące zarówno nową drogę, jak i sąsiadującą linię kolejową) oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. W sumie w ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich. Prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku.  

Jak zapowiedział przedstawiciel wykonawcy dyrektor Michał Zajączkowski, firma dołoży wszelki starań, aby tę inwestycję zrealizować w terminie, z jak najmniejszymi niedogodnościami dla użytkowników.

Duża inwestycja

Warto podkreślić, że trasa S10 połączy w przyszłości Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej i będzie liczyła ok. 430 km długości.  W województwie kujawsko-pomorskim będzie miała docelowo ok. 180 km długości, z czego 35 km będzie wspólnym przebiegiem z autostradą A1, a 7 km z drogą S5.

Co istotne kierowcy korzystają obecnie z dwóch odcinków tj. Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Południe oraz Toruń Zachód - Toruń Południe. W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Pierwszy wniosek o ZRID został złożony w lipcu. Dla dwóch pozostałych w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID.   

W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk - Bydgoszcz (40 km) oraz A1 - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (w tym 40 km w granicach województwa kujawsko-pomorskiego). Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie ub.r. decyzję środowiskową (DŚU). W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ).  


W tym roku ogłoszone zostaną przetargi na realizację ośmiu nowych odcinków S10 pomiędzy Szczecinem i Piłą o łącznej długości 114 km.

Obecnie realizowane są już 42 km gotowej trasy w ramach odcinków Zdunowo - Stargard i obwodnica Wałcza. GDDKiA jest w trakcie uzyskiwania DŚU dla ok. 35 km trasy pomiędzy Piłą i granicą woj. wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego (w tym dobudowa drugiej jezdni dla obwodnicy Wyrzyska).  

Przypomnijmy, że budowa drogi realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj”, w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner), a łączna wartość kontraktu to 425,8 mln zł.