8 marca to szczególny dzień dla wszystkich kobiet. Jako redakcja kujawy-pomorze.info postanowiliśmy przyjrzeć się szczególnie tym paniom, które sprawują w województwie kujawsko-pomorskim ważną funkcję w jednostkach samorządowych. Jest ich całkiem sporo, przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
Elżbieta Piniewska. Nienaganna, wzorcowa wręcz polszczyzna, często wplatane w wypowiedzi cytaty literackie, poczucie humoru - gdy okoliczności na to pozwalają i stanowczość - gdy sytuacja tego wymaga. Niewątpliwie przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku ma swój niepowtarzalny, elegancki styl, który łączy ze skutecznością, bo sesje regionalnego parlamentu prowadzone są bardzo sprawnie. Elżbieta Piniewska jest inowrocławianką, z zawodu nauczycielką języka polskiego, związaną jest także z ruchem teatralnym. Literatura, teatr, film - to zresztą jej główne zainteresowania.
Aneta Jędrzejewska. W pięcioosobowym zarządzie naszego województwa mamy tylko jedną kobietę – Anetę Jędrzejewską. I to nie po raz pierwszy, Aneta Jędrzejewska była członkiem zarządu już w kadencji 2014-2018, a w ostatnich wyborach - kandydowała z PSL - została też radną sejmiku (zdobyła najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów w swoim okręgu wyborczym). Urodziła się w Lipnie, skończyła administrację, a podyplomowo kształciła się w zakresie rachunkowości, zarządzania instytucjami rynku pracy i doradztwa zawodowego. Prywatnie interesuje się filmem, muzyką i ogrodem.
Domicela Kopaczewska to zastępca prezydent Włocławka, polityk i samorządowiec świetnie znany we „włocławskiej” części regionu – była między innymi posłanką aż trzech kadencji. Urodziła się w Aleksandrowie Kujawskim, skończyła pedagogikę, pracowała jako nauczycielka, dyrektorka szkoły, a w końcu jako kurator oświaty. Ma bardzo bogate doświadczenie samorządowe – była radną Włocławka, radną sejmiku, a także dyrektorką departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Od 2002 roku związana jest z Platformą Obywatelską.
Monika Matowska. Od kilku lat udziela się w polityce jako przedstawicielka Platformy Obywatelskiej. W Radzie Miasta Bydgoszczy zasiada od 2010 roku. Osiem lat później zaczęła pełnić funkcję jej przewodniczącej. Warto nadmienić, że jest to najmłodsza osoba na tak eksponowanym stanowisku w historii bydgoskiej Rady Miasta. Matowska przed wyborem na przewodniczącą, współpracowała również z parlamentarzystami, samorządowcami, prezydentem Bydgoszczy - Rafałem Bruskim oraz społecznikami. Pani przewodnicząca jest również aktywna sportowo. Na swoim profilu na Instagramie lubi dzielić się wrażeniami z wycieczek rowerowych czy szusowania na stoku narciarskim.
Wiesława Pawłowska. Starosta powiatu to - jakby się wydawało - fach, w którym dominują panowie. I rzeczywiście, wśród szefów tego szczebla samorządowego, mężczyzn jest najwięcej. A jednak zdarzają się wyjątki. Wiesława Pawłowska z powodzeniem kieruje powiatem inowrocławskim. Co ciekawe, pani starosta zna się nie tylko na kierowaniu administracją, ale także ma doświadczenie w zakresie zarządzania... sportem. Przez lata kierowała inowrocławskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, była wiceprezesem klubu sportowego, ukończyła studia podyplomowe, dzięki czemu jest dyplomowanym menedżerem sportu.
Danuta Kędziorska-Cieszyńska. Wójtem małej gminy Brzozie na granicy województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego jest od 2018 roku. Młoda i przedsiębiorcza pani wójt powiedziała portalowi Powiat Brodnicki, że "bycie wójtem to wymagające zadanie, tu praca nie kończy się o 15, nie ma wolnych weekendów". Priorytetem są inwestycje napędzające gospodarkę i ułatwiające życie mieszkańcom. Ważny jest też rozwój turystyki. Nie bez przyczyny hasło promujące Brzozie to "Najpiękniejsza gmina w Polsce".