Klastry dziś i jutro. Kujawy i Pomorze na kongresie polskich klastrów w Gdańsku

Biznes Region
Autor
m
Zdjęcia Organizatora

Siła współpracy, czyli klastry w polityce rozwoju kraju i regionów - to hasło przewodnie 9. edycji Kongresu Klastrów Polskich. Kongres tym razem odbył się w Gdańsku, w środę i czwartek (8-9 listopada), a jedną z panelistek była Marta Krużewska, szefowa Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Co to są klastry? - To geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych, działających w obrębie tego samego lub pokrewnych sektorach firm, dostawców, jednostek i związanych z nimi instytucji. Tworzą one sieć podmiotów konkurujących, a zarazem współpracujących między sobą - tak definiuje je Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jak z kolei podkreśla Związek Pracodawców Klastry Polskie (współorganizator Kongresu obok Województwa Pomorskiego), klastry budują innowacyjność przedsiębiorstw, regionów, ale też zostały uznane przez Komisję Europejską za podmioty wdrażające European Green Deal w MŚP UE oraz pełnią ważną rolę we wdrażaniu praktycznych zagadnień związanych z Przemysłem 4.0.

Województwo Kujawsko-Pomorskie na Kongresie reprezentowała Marta Krużewska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego. Podczas pierwszego dnia Kongresu - wspólnie z dyrektorami do spraw gospodarki w innych regionach - wzięła udział w panelu poświęconym zaangażowaniu klastrów w regionalne zarządzanie gospodarcze oraz w projektowanie i wprowadzanie w życie polityki na poziomie regionalnym.


O czym jeszcze mówiono na Kongresie? O najnowszych trendach w polityce klastrowej, o roli i możliwości klastrów we wdrażaniu zielonych i cyfrowych technologii, o finansowych możliwościach wsparcia klastrów oraz europejskiej współpracy klastrów.

  • Szerzej o klastrach w naszym regionie – ich roli i perspektywach - napiszemy niebawem.