„Toruń za prezydentury Antoniego Bolta. Architektura, kultura, ludzie” - to tytuł kolejnej, 18. już konferencji z cyklu Zabytki Toruńskie Młodszego Pokolenia. Trudno o lepsze uhonorowanie przypadającej w tym roku setnej rocznicy objęcia urzędu przez prezydenta Bolta.
Zapowiada się bardzo ciekawie. Tym bardziej, że mowa będzie nie tyko o dorobku Antoniego Bolta (1891-1941), najdłużej urzędującego prezydenta przedwojennego Torunia, ale i wątków z historii najnowszej też nie zabraknie. Sesja rozpocznie się od wystąpienia profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ale i w Toruniu dobrze znanego Michała Pszczółkowskiego: „Prezydent kontra prezydent: analiza porównawcza dorobku Antoniego Bolta i Michała Zaleskiego”.
W programie konferencji znalazły się także – między innymi – wykłady Stanisława Wrońskiego o toruńskich plantach, Katarzyny Kluczwajd o kulturze w epoce prezydentury Bolta, Emilii Ziółkowskiej-Ganc o estetyce przestrzeni miejskiej w tych czasach.
"Bolt wywarł wpływ na kształtowanie miasta w wielu jego aspektach, łącznie z urbanistyką i architekturą, kulturą popularną, którym chcemy poświęcić uwagę – to one będą bohaterami spotkania bardziej aniżeli sam prezydent jako urzędnik i człowiek. Był to okres kształtowania Torunia jako stolicy nowo utworzonego woj. pomorskiego – wizji oraz planów dalekosiężnych i tych do zrealizowania tu i teraz, boomu budowlanego i inwestycyjnego, czas wznoszenia pomników, kształtowania kultury elitarnej i popularnej" - piszą organizatorzy spotkania.
Konferencja odbędzie w sobotę, 25 maja w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 10.
"Zabytki Toruńskie Młodszego Pokolenia" to cykl organizowany przez toruński oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Książnicę Kopernikańską. A na samej konferencji rzecz cała się nie kończy, bo ich efektem są też kolejne tomy z opatrzonego tym samym tytułem cyklu wydawniczego. Do tej pory ukazały się opracowania książkowe poświęcone m.in. zabytkom lewobrzeża, architekturze szkieletowej, plastyce toruńskiej w epoce zaborów a nawet toruńskiemu socrealizmowi.