3,43 mln złotych wyniesie odrestaurowanie dwóch kaplic i kruchty kościelnej w perle toruńskiego gotyku – kościele św. Jakuba. To nie jedyny remont w regionie sfinansowany ze środków rządowych.
W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane w obiektach zabytkowych przeznaczono prawie 1,8 mld zł. W całej Polsce skorzysta z tego rozwiązania ponad 3200 różnych instytucji. W kujawsko-pomorskim także znalazły się takie obiekty. Prace remontowo-konserwatorskie przejdzie m.in. elewacja i dach budynku III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy (3 mln 500 tys. zł), budynek Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy (3 mln 500 tys. zł) oraz budynek Willi Victoriusa w Grudziądzu (3 mln 500 tys. zł).
A co w Toruniu?
Na wspomnianej liście znalazły się również toruńskie zabytki. Perła toruńskiego gotyku - kościół św. Jakuba już kilka lat temu przeszedł kapitalny remont posadzki. Wiązało się to z licznymi kontrowersjami ze względu na użyte materiały. Nowe, kamienne płyty zostały wypolerowane na wysoki połysk. Co tym razem odzyska dawny blask w kościele? Przede wszystkim remont przebiegać będzie w kruchcie północnej oraz wnętrzach kaplic – Różańcowej i Ogrójcowej.
- Stopień ich zniszczenia wymaga niezwłocznego podjęcia prac by zahamować dalszą destrukcję zabytku – informuje toruński magistrat.
Wnętrza wspomnianych kaplic przejdą całkowitą metamorfozę. W kaplicy Różańcowej konserwacji poddana zostanie m.in. boazeria wraz z ornamentami i zwieńczeniami, konfesjonał z obrazem nad nim, ściany za boazeriami i ołtarzem, obraz „Narodziny Dzieciątka” na ścianie zachodniej kaplicy oraz ołtarz (bez figury gotyckiej Madonny). Z kolei prace w kaplicy Ogrójcowej powstałej w latach 1507–1508 obejmować będą m.in. podklejenie odspojonych tynków, konserwację sklepienia ceglanego, odsłonięcie polichromii i oryginalnych tynków, rekonstrukcję ceramicznej posadzki oraz konserwację drzwi drewnianych. W kruchcie północnej prace konserwatorskie polegać będą głównie na oczyszczeniu i uzupełnianiu tynków, konserwacji cokołów, nadproży drewnianych oraz rekonstrukcji warstw malarskich.