Kandydaci na prezydenta 2025. Kto ma związek z kujawsko-pomorskim? Ile osób ostatecznie wystartuje w wyborach?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
wybory 2025
Fot. 123rf

Wiadomo już prawie wszystko. W miniony piątek (4.04), minął czas na składanie podpisów w Państwowej Komisji Wyborczej, jeśli chodzi o kandydatów na prezydenta. 11 kandydatów zostało zarejestrowanych, sześciu czeka jeszcze na rozpatrzenie wniosku. Czy zarejestrowani kandydaci mają jakieś związki z kujawsko-pomorskim? Tak, ale nieliczni.

Może się okazać, że w sumie będziemy mieli 17 kandydatów w wyborach (komitety były aż 44), co nie da się ukryć jest sporą liczbą – i naprawdę trudno wyobrazić sobie na przykład sensowną debatę prezydencką z tak dużą grupą osób. Przypomnijmy, że w 2020 roku kandydatów było 11. Trzeba za to przyznać, że w obecnych wyborach będziemy mieli wyjątkowo dobrze wykształconych kandydatów. Profesorem zwyczajnym jest Joanna Senyszyn, doktorami – Adam Bartoszewicz, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.

Kto na pewno kandyduje?

Oto lista dotychczas zarejestrowanych osób (zrzut ze strony PKW). Ich komitety dostarczyły co najmniej 100 tysięcy podpisów:

 

 

Na rozpatrzenie czekają jeszcze następujący kandydaci:  Dawid Jackiewicz, Wiesław Lewicki, Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec i Paweł Tanajno. Macieja Maciaka wezwano do usunięcia wad w zgłoszeniu.

Kto ma związki z naszym regionem?

Postanowiliśmy sprawdzić związki zarejestrowanych kandydatów z naszym regionem. Zbyt wiele ich nie ma, dominują osoby związane z Warszawą. Oczywiście duża część kandydatów wojażuje po kujawsko-pomorskim w trakcie kampanii, ale to by było na tyle.

Zdecydowanie najsilniejsze związki z kujawsko-pomorskim ma oczywiście Sławomir Mentzen – 38-latek to rodowity torunianin, mocno związany z miastem. Tu kończył Gimnazjum i Liceum Akademickie, tu studiował i doktoryzował się na UMK. W Toruniu założył też swoje pierwsze biznesy – kancelarię doradztwa podatkowego, ale też np... sklep z bronią (skład myśliwski), o pubie nie wspominając. Kandydował też na prezydenta Torunia w 2018 roku (zajął piąte miejsce z wynikiem 3,94 proc. głosów).

Co ciekawe, rodowitym torunianinem jest również Grzegorz Braun, który urodził się w tym mieście w 1967 roku. Ojciec Grzegorza Brauna był etatowym reżyserem Teatru im. Wilama Horzycy (w latach 1964 – 1969). W późniejszym okresie Grzegorz Braun związany był jednak przede wszystkim z Wrocławiem, tam ukończył też studia. Dziś jego miejsce zamieszkania to Rzeszów.

Karol Nawrocki związki z naszym regionem ma niewielkie - jest gdańszczaninem. Jeden akcent jednak znaleźliśmy - recenzentem jego pracy doktorskiej był znany toruński profesor z UMK, Wojciech Polak.

Co dalej z wyborami?

Jak wygląda terminarz?  Oficjalną listę kandydatów PKW przedstawi do 28 kwietnia. I turę zaplanowano na 18 maja, a drugą turę (jeśli będzie) – 1 czerwca.